Dobré rady Najčítanejšie 

„Tri veci, ktoré kategoricky zakazujem robiť ženám po 60-tke!“ hovorí psychologička Jana

Náš skutočný vek nie je dátum narodenia v občianskom preukaze, ale stav mysle. Niekto je starý už v päťdesiatke a niekto sa cíti mladý, hoci má už 70. Moje rady budú užitočné pre každého, kto si chce predĺžiť mladosť, duševnú bdelosť a dobrú náladu.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je prestať sledovať televízne programy  plné strašenia, násilia, negatívnych správ. Negatívne informačné pole totiž okolo vás vytvára negatívne náladu.

Volám sa Soňa a už veľa rokov som praktickou psychologičkou. Napísala som knihy pre ženy od 50 rokov, ktoré im pomáhajú byť sebavedomejšie. Ak sledujete negatívne programy, plné negatívnych emócií, určite sa to prejaví na zdraví. Môžu nastať poruchy spánky a úzkosť, môžu sa zhoršiť chronické ochorenia a neurologické problémy. Ak nemôžete prestať sledovať  televíziu, prepnite na vzdelávacie programy, pozitívne. Odporúčam dokumentárne filmy, ktoré hovoria o štruktúre vesmíru, o procesoch prebiehajúcich na našej planéte, o živote ľudí a zvierat. Prospešné sú aj programy, pri ktorých môžete prinútiť mozog zapamätať si, analyzovať, porovnávať, vytvárať logické reťazce. Aktívna mozgová aktivita posilňuje nervové spojenia zodpovedné za myslenie. Týmto jednoduchým spôsobom predĺžite schopnosť udržať si čistú myseľ a dobrú pamäť veľa rokov.

Druhým tabu je hovoriť o politike. Takéto rozhovory sa ľahko a rýchlo menia z bežného rozhovoru na prudké hádky s nepredvídateľným koncom. Preto vo všeobecnosti neodporúčam diskutovať o politike “ v kuchyni.“ To platí najmä pre staršie dámy. Hormonálne pozadie sa v priebehu rokov nezlepšuje a nervový systém tiež. Rozvíja sa zvýšená citlivosť a odpor. Diskusia o politických témach určite povedie k zhoršeniu pohody. Okrem toho napätá situácia ovplyvňuje rast vzájomnej nespokojnosti a nárokov, riskujete, že sa vážne pohádate s blízkymi, ktorí nezdieľajú vaše názory.

„Zakázané“ číslo tri je byť stále doma. Raz ku mne prišla na konzultáciu mladá žena s obavami o svoju starú matku, ktorá žije ďaleko od jej miesta bydliska. Žena sa po predčasnom odchode do dôchodku izolovala a začala upadať  do depresie. Veľmi rýchlo sa z rozkvitnutej krásky zmenila na tupú, neustále so všetkým nespokojnú starenku. Ukázalo sa, že matka, ktorá mala veľa voľného času, nenašla nič, čím by ho vyplnila a väčšinu dňa trávila sama a nič nerobila – upratovala, varila a pozerala hrôzostrašné televízne programy. Občas odišla z domu nakupovať a svoje sociálne kontakty obmedzila len na pozdravy so susedmi, ktorých náhodne stretla na schodisku. Neskôr sme sa všetky tri stretli a diskutovali o tom, ako pomôcť matke vyrovnať sa s novým spoločenským postavením. Dcéra súhlasila, že vypracuje pre matku program na mesiac, aby bol jej život zaujímavejší. Tento plán zahŕňal výlety do múzeí, prechádzky v parkoch – skrátka všetko, čo by mohlo dodať žene chuť do života. Nasledujúci mesiac sa „dôchodkyňa“ sama rozhodla pre zoznam aktivít  a dokonca sa prihlásila do mestského súboru ľudových piesní.

Tieto jednoduché spôsoby vám v každom veku pomôžu zostať aktívny, plný energie, čo znamená sebavedomý a šťastný.

Jana Kubičková

Foto Deposiphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články