Dobré rady 

Tipy, ako si poradiť a poskytnúť prvú pomoc pri povrchovom poranení pokožky

Povrchové poranenia pokožky sú úrazmi, ktoré sa v bežnom živote človeka môžu vyskytnúť kedykoľvek. Od drobných rezných rán po popáleniny od horúcej vody, je ale dôležité vedieť, ako v takýchto situáciách poskytnúť adekvátnu prvú pomoc. Správne ošetrenie kožných poranení môže zmierniť bolesť, minimalizovať riziko infekcie a urýchliť proces hojenia.

Ktoré tipy a postupy pre poskytovanie prvej pomoci pri povrchových poraneniach pokožky vám padnú vhod?

Ranu je vždy potrebné očistiť

Prvým krokom pri poskytovaní prvej pomoci pri povrchovom poranení pokožky je očistenie rany. Akokoľvek môže byť táto činnosť nepríjemná, je dôležité z povrchového poranenia pokožky všetky nečistoty, ktoré by mohli spôsobiť infekciu a viesť tak potom k objednaniu k odbornému lekárovi.

Ranu si vyčistíte najlepšie tak, že začnete umytím rúk mydlom a vodou. Následne je pod tečúcou vodou vhodné opláchnuť aj samotnú ranu, pričom voda by mala byť teplá, nie horúca, aby sa minimalizovalo poškodenie kožného tkaniva.

Ak ich máte k dispozícii, použiť na vyčistenie rany môžete aj špeciálne antiseptické roztoky, ako je napríklad NaCl. Naopak, alkohol alebo peroxid vodíka, ktorí mnohí považujú za najlepšiu dezinfekciu, môže spôsobiť spomínané poškodenie tkaniva, preto s nimi opatrne.

Zastavte krvácanie

Ak je poranenie sprevádzané krvácaním, je dôležité ho zastaviť. Použite sterilnú gázu alebo čistý uterák na tlakovú kompresiu na ranu. Ak krvácanie pretrváva, nechajte kompresiu na mieste a pridajte ďalšiu vrstvu, alebo skúste ľahký stisk priamo na mieste krvácania.

Aplikujte liečivý prostriedok

Po očistení rany je vhodné aplikovať liečivý prostriedok, ktorý pomôže pri hojení a minimalizuje riziko infekcie.

Skvelým riešením je antibakteriálna masť, pri menších poraneniach sú účinné aj lieky na bolesť vo forme krémov. Dobrý efekt hojenia rany sa môže dostaviť aj po aplikácii kvalitného Aloe Vera gélu.

Po aplikácii liečivého prostriedku je dôležité ranu chrániť pred ďalšími poškodeniami a kontamináciou, na čo sa používa sterilný obväz alebo náplasť podľa potreby.

Ak poranenie sprevádza vážna bolesť, strata vedomia alebo silné krvácanie, neváhajte zavolať lekára prvej pomoci. Priebeh hojenia rany podrobne sledujte a vyvarujte sa jej kontaminácii baktériami, špinou a prachom

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články