Dobré rady 

Kúpeľná vodoliečba: Najlepšia forma zníženia príznakov reumy

Reuma je súhrnný termín používaný na označenie širokého spektra chronických ochorení pohybového aparátu. Medzi najčastejšie formy reumatoidných ochorení patria osteoartritída, reumatoidná artritída, lupus a dna. Napriek tomu, že moderná medicína ponúka rôzne terapeutické možnosti na liečbu týchto stavov, niektorí pacienti, aj na základe lekárskeho odporučenia, využívajú alternatívne prístupy, ako je kúpeľná vodoliečba, na zníženie príznakov a zlepšenie kvality svojho života.

Prečo je kúpeľná vodoliečba na reumu dobré riešenie?

Čo je vodoliečba?

Kúpeľná vodoliečba, známa aj ako balneoterapia, je terapeutická metóda, ktorá využíva minerálne vody na liečbu rôznych zdravotných problémov. Táto forma terapie je známa už od staroveku a bolo zistené, že má prospešné účinky na pokožku, kĺby a svaly. Kúpeľné komplexy, ktoré ponúkajú túto terapiu, sú zvyčajne umiestnené v blízkosti prírodných termálnych vôd alebo v blízkosti minerálnych prameňov, vďaka čomu majú zdroj tejto prospešnej tekutiny na dosah ruky a v dostatočnom množstve.

Účinky kúpeľnej vodoliečby na reumu

Kúpeľná vodoliečba môže mať na pacientov trpiacich ťažkou reumou viaceré pozitívne účinky:

  1. Zníženie bolesti: Teplá minerálna voda má analgetické účinky, ktoré môžu pomôcť znížiť bolesť spojenú s artritídou a inými formami reumy. Táto metóda terapie tiež pomáha uvoľňovať svalové napätie, čo môže ďalej prispieť k zníženiu bolesti.
  2. Zlepšenie pohyblivosti kĺbov: Kúpeľná vodoliečba umožňuje pacientom cvičiť vo vode s menším tlakom na kĺby a svaly, čo môže pomôcť zlepšiť pohyblivosť kĺbov a uľahčiť vykonávanie cvičení pre udržanie flexibilnosti a sily.
  3. Redukcia zápalu: Minerálne látky obsiahnuté v kúpeľnej vode, ako napríklad síra a síran horečnatý, majú protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierňovať zápalové procesy spojené s reumatoidnými ochoreniami.
  4. Psychologické účinky: Kúpeľná vodoliečba môže mať aj psychologické účinky, ako je zníženie stresu a úzkosti spojených s chronickou bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou.

Kontraindikácie a bezpečnosť

Aj keď má kúpeľná vodoliečba mnoho prospešných účinkov, nie je vhodná pre každého. Niektorí pacienti môžu mať kontraindikácie, ako sú napríklad alergie na minerálne látky, kožné infekcie alebo kardiovaskulárne problémy. Pred začatím kúpeľnej vodoliečby je preto dôležité konzultovať konkrétne kroky s lekárom.

Kúpeľná vodoliečba je efektívnou formou liečby reumatoidných ochorení, ktorá má množstvo pozitívnych účinkov na zdravie pacientov. Je však dôležité si uvedomiť, že táto forma terapie nie je vhodná pre každého a môže mať určité kontraindikácie.

Foto Pixabay.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články