Tipy triky 

Tam, kde pramení Magnesia

Zamysleli ste sa už niekedy, odkiaľ pochádza minerálka, ktorú každý deň pijete? Čo všetko ovplyvňuje jej chuť, zloženie? Každá minerálna voda má svoj príbeh. Ten o Magnesii sa píše v Slavkovskom lese v blízkosti Mariánskych Lázní, kam sme sa vydali po jej stopách.

Asi päť hodín od Bratislavy sa nachádza chránená krajinná oblasť Slavkovský les. Je prírodnou pokladnicou, ktorá vo svojich útrobách ukrýva až 160 minerálnych prameňov, takzvané kyselky. Jeden z takýchto prameňov dokonca objavil ešte kráľ Karol IV., ktorý sem chodieval na poľovačky.  V súčasnosti je Slavkovský les už viac ako 40 rokov chránený pred zásahmi človeka, a tak v lone jeho nedotknutej prírody môžete nájsť aj ďalšie jedinečnosti. Hneď po príchode sme sa ocitli v krajine posiatej rašeliniskami, mokraďami a slatinami a len tu sme na vlastné oči videli endemické rastliny, ktoré inde vo svete nenájdete. Náučný chodník v oblasti Mníchovského hadca nás viedol botanickým rajom cez najväčší hadovcový komplex v Čechách. Táto hornina tu zostala ako spomienka na aktívnu sopečnú činnosť v minulosti a je zdrojom mnohých minerálnych látok, ktoré sa po stáročia dostávajú do podzemných vodných prameňov Slavkovského lesa.  A práve na tomto mieste sa rodí minerálna voda Magnesia.

Tajomstvo ukryté v hlbinách
Stojíme pri vrte Louka a pozeráme do zeme. Ukrytá pred ľudskými zásahmi a znečistením sa práve tu pod zemou Magnesia obohacuje o prírodný horčík. Práve tu pod zemou sa na svojej ceste minerálna voda obohacuje o prírodný horčík z horniny hadec vďaka oxidu uhličitému, pozostatku treťohôr po sopečnej činnosti. Zároveň však sa znižuje jej pH, čo umožňuje, aby do vody prirodzene prenikali minerály z horninového podložia. To, čo sa pod povrchom utvorí, uzrie svetlo sveta v podobe minerálnej vody Magnesia, ktorá sa z hĺbky 100 metrov čerpá priamo z prírodného zdroja, bez akéhokoľvek dotyku ľudskej ruky. „S pomocou automatických meracích staníc sú kontinuálne sledované jej fyzikálne vlastnosti, v laboratóriách je kontrolovaná mikrobiologická kvalita a chemické zloženie vody. Vďaka prísnemu dodržiavaniu podmienok čerpania dochádza k neustálej prirodzenej obnove zdroja,“ hovorí Jana Ježková, vedúca balneotechnička KMV. Kombinácia hadca a oxidu uhličitého je unikátna a v Európe ju nájdeme len na niekoľkých kilometroch štvorcových a to práve v Slavkovskom lese, kde vyviera Magnesia.

Magnesia je skutočnou raritou medzi minerálnymi vodami. Okrem bohatého obsahu prírodného horčíka má nízky obsah sodíka a je stredne mineralizovaná. To z nej robí ojedinelú minerálnu vodu vhodnú na každodenné pitie. Jej predchodkyňou bola Grünská Kyselka s blahodarným pôsobením na zdravie človeka, ktorú tu objavili v roku 1893.

Originál na každý deň
Od roku 1991 vlastní prameň spoločnosť Karlovarské minerální vody, a.s. . Magnesia sa fľaškuje v modernom závode v Mníchove neďaleko Mariánskych lázní. Na vlastné oči vidíme, ako minerálna voda musí navyše spĺňať prísne kvalitatívne požiadavky a nesmie byť podrobená žiadnej chemickej úprave či pridávaniu ďalších látok. Žiadna iná minerálna voda v Európe nemá také unikátne zloženie minerálov ako ona. Je stredne mineralizovaná, má vysoký pomer horčíka a nízky pomer sodíka, čím nehrozí riziko presolenia organizmu. Aj vďaka tomu ju môžete bez obáv piť každý deň. My odteraz budeme.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články