Tipy triky 

Hobby premenili na pravidelnú pomoc – šikovné žienky vyrábajú háčkované chobotničky pre novorodencov

Na neonatologickom oddelení Nemocnice AGEL Zvolen pribudla nová várka háčkovaných chobotničiek, ponožiek a čiapočiek určených pre potreby novonarodených bábätiek. Jana Šlacká, ktorá je iniciátorkou projektu, už dlhšie zásobuje pôrodnice v rámci siete AGEL týmito milými, no zároveň veľmi užitočnými pomôckami.

Háčkované chobotničky majú pre novonarodené a predčasne narodené bábätká veľmi priaznivé účinky. Štruktúra chápadiel háčkovaných chobotničiek im pripomína pupočnú šnúru, vďaka čomu sa cítia bezpečne ako v matkinom brušku a to ich upokojuje. Pokiaľ bábätko musí zotrvať v inkubátore, chobotnička účinne odvedie jeho pozornosť od neznámeho prostredia a množstva hadičiek, vďaka čomu majú bábätká pravidelnejší pulz a pokojnejšie dýchanie.

Iniciátorka projektu Jana Šlacká obľubuje háčkovanie a jedného dňa jej napadla myšlienka, že by zvyškom vlny a priadze, ktoré doma skladuje, mohla vdýchnuť nový život v podobe výrobkov ako chobotničky, čiapočky, papučky či deky na prikrytie pre novonarodené detičky. „Takto to už funguje aj v rámci celoslovenského projektu. Oslovila som priateľky, ale aj neznáme na sociálnej sieti, ktoré tiež nevedia, čo so zvyškami vlny, či by sa nepridali k môjmu nápadu – projektu,“ opisuje začiatky svojho projektu Janka Šlacká, ktorá na projekte pracuje s Helgou, Silviou a Alexandrou.

„Bola som milo prekvapená, aký to malo ohlas. Mňa osobne to nabilo pozitívnou energiou, ktorá je veľmi nákazlivá, a preto v tom mienim aj naďalej pokračovať aj s tímom žien, ktoré sa podieľali na spoločnej tvorbe, za čo im srdečne ďakujem. Pracujeme nepretržite a určite obdarujeme ešte ďalšie zdravotnícke zariadenia,“ dodáva Jana Šlacká, iniciátorka projektu.

V septembri putoval balíček plný rôznofarebných chobotničiek, štrikovaných ponožiek, drobných čiapočiek a mäkkých diek práve na neonatologické oddelenie Nemocnice AGEL Zvolen. V pôrodnici zvolenskej nemocnice sa ročne narodí viac ako tisíc detí, ide teda o pôrodnicu s veľkým významom v regióne, kde chobotničky určite nájdu svoje uplatnenie.

 Text a foto Agel.sk

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články