Aktuálne Čo ma teší 

Spomienky na detstvo. Aj vy ste si s niekym dopisovali?

Alja Čebotariovoj, Annelie Nestmann, Carlos Yaya Vargas, Carmen Dulcia…moji zahraniční priatelia, s ktorými som si dopisovala. Tieto kontakty boli najintenzívnejšie, preto si ich mená pamätám dodnes. Alja bola zo Sverdlovskej oblasti. Ani neviem, ako sme nadviazali korešpondenciu, ale dopisovali sme si niekoľko rokov. Začalo sa to asi v piatej triede, keď som sa druhý rok učila ruský jazyk. Najskôr sme si vymenili základné informácie o sebe, postupne sme sa zbližovali. Dnešné deti si ani nevedia predstaviť, ako netrpezlivo som čakala poštára s okuliarmi v hrubých rámoch, či do našej schránky nevhodil list od Alji.  Keď som ho tam raz za mesiac našla, ten z leteckej pošty  s červeno- modrými okrajmi a zaujímavou známkou, veľmi som sa tešila. Nedočkavo som ho otvárala, že čo v ňom okrem listu bude. Najčastejšie to boli čierno-biele fotografie Alji, alebo fotografie ruských hercov. Viete aké. Hlavný portrét a na pravej strane maličké fotografie z hereckých postáv, úloh.

S Anneliou Nestmann z Burgu bei Magdeburg som  nadviazala kontakt cez môjho otca, ktorý organizoval výmenné pobyty s nemeckými školami. Bola som u Nestnamovcoch aj na prázdninách a veľmi som sa zdokonalila v nemčine. Zobrali ma na stanovačku k moru do Rostocku a jediné, čo si pamätám, boli vynikajúce čerstvé žemličky, ktoré sme mali na raňajky. Annelia bola zase u nás a nikdy nezabudnem, ako sme sa zabávali, keď nevedela vysloviť  slovo mrkva, lebo tam bolo veľa spoluhlások.

Potom som sa začala učiť španielsky jazyk. Svoju adresu som uverejnili v nejakom medzinárodnom časopise a prišlo mi veľmi veľa listov z Južnej Ameriky. Carlos Yaya Vargas bol z Chile. Hneď mi poslal aj svoju fotografiu, ale vôbec sa mi nepáčil, tak som mu už neodpísala. To Carmen žila na Mallorce a mala 10 súrodencov. Poslala mi aj balík, v ktorom boli zvláštne španielske sladkosti. Veľmi nám nechutili, ale obal mali krásny.

Takýto bol môj detský kontakt so svetom. Dnes už milé, nostalgické spomienky. Aha, teraz mi napadlo, napíšem tieto mená do facebooku, možno ich znovu po  mnohých rokoch na fotografiách uvidím.

Text Libuša Sabová

Foto : Pixabay.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články