Najčítanejšie Vaše príbehy 

Som spokojná s tým, čo mám a na mieste, na ktorom práve som. Jana Durajová (60+)

Vitajte v klube šesťdesiatnikov+, kde humor a optimizmus by mali byť na dennom poriadku! Aj keď to nie vždy tak je, skúste niečo zmeniť.

Aj ja už patrím do kategórie 60+, tak sa nechávam inšpirovať inými.

Hovorí sa, že život po šesťdesiatke môže byť náročný, ale so správnym prístupom sa môže stať úžasným dobrodružstvom.

Sama vidím na sebe, že chcem stíhať domácnosť, rodinu, priateľov, prácu, kultúru, šport a iné aktivity. Nakoľko už nerobím veci rýchlo ako kedysi, tak mi to zaberie viacej času. Spomalila som. Na niektoré aktivity potrebujem okuliare, nielen na navlečenie nite do ihly. Ťažšie veci veľmi nenosím, keď treba, idem aj na dva – tri krát, keď treba niečo odniesť. Aby som porozumela novinkám v digitálnom svete, študujem viackrát návod, teda väčšinou online tutorial, kým sa mi podarí docieliť to, čo chcem rozbehnúť.

Aj také bežné ovládače pri televízoroch sú občas problém, pokiaľ nejde o naše vlastné.

Na druhej strane teším sa, keď si zájdem s manželom na prechádzku, s kamarátkou na vernisáž, s deťmi na výlet a môžem sa vyšantiť s vnučkou, odskočiť si zacvičiť, zaspievať, do divadla alebo cestovať teraz dosť aj pracovne.

Pre tých, ktorí chcú zmenu, pridávam pár tipov. Okrem toho, že vo vašej kuchyni sa nájde vždy nejaký koláčik, čerstvé jedlo, voňavá kytica kvetov, milé slovo, pohladenie blízkeho, ale aj krabička SOS (s liekmi, výživou), paličky, chodítko, či iné dôležité veci pre život. Stretávam sa s ľuďmi, aj s tými optimistickými a vidím, čo im prináša radosť a možnosť užívať si život. Ako oni riešia problémy a to hneď, keď sa dá, aby ich zbytočne nezaťažovali.

TU JE ZOPÁR ICH TIPOV ako si užiť toto životné štádium s malom peňazí, dokonca zadarmo, napriek nízkym dôchodkom, vysokým cenám a každodenným výzvam (osobným, zdravotným, sociálnym, finančným, rodinným a iným).

NOVÉ PRIATEĽSTVÁ A KLUBY

Je potrebné spoznávať nových priateľov prostredníctvom rôznych klubov a organizácií. Existuje mnoho klubov zameraných na konkrétne záujmy a aktivity ako je knižný, záhradkársky, rybársky, cestovateľský a iné. Stretnutie ľudí s podobnými záujmami môže viesť k novým priateľstvám a príležitostiam na spoločné zážitky.

ZDRAVIE, ŠPORT A KULTÚRA

Zdravie je pre väčšinu ľudí vo veku 60+ prioritou. Športovanie a kultúra sú skvelým spôsobom, ako sa baviť a udržiavať si zdravie. Skúste sa zapojiť do miestnych skupín športových aktivít ako je beh, joga, tenis, pilates, kolektívne športy alebo tanec. V lete dokonca zadarmo.

Mnohé komunity ponúkajú aj lacné alebo bezplatné kultúrne podujatia, ako sú koncerty, výstavy alebo divadelné predstavenia, ale aj prednášky na tému zdravotného životného štýlu.

Takže choďte von, prechádzajte sa, zacvičte si, odskočte si na kurt, na tanec a užívajte si radosti života, či ste dvojica alebo len jednotlivec.

RODINNÁ SPOKOJNOSŤ A ŠŤASTNÉ CHVÍLE

Mnoho ľudí má snahu o silný a pekný rodinný vzťah. Rôzne rodinné stretnutia, pikniky, výlety, kultúrne podujatia, zotrvávanie v rodinných tradíciách, vytvára mnoho krásnych chvíľ a súčasne aj uchováva v srdci mnoho krásnych spomienok pre deti aj vaše milujúce vnúčatá.

OPTIMISTICKÁ VÍZIA

Zostaňte optimistickí a hľadajte svetlo v každej situácii. S humorom a pozitívnym prístupom môžete prekonávať ťažkosti a udržiavať si radosť zo života. Každý deň je nová príležitosť na objavovanie a učenie sa niečoho nového. Lúštite krížovky, sudoku, hrajte šachy, píšte, kreslite, šite, robte čokoľvek a udržiavajte sa v duševnej ostražitosti a intelektuálnej stimulácii, je to dôležité pre zdravie mozgu a celkovú pohodu.

Milé superbabky, toto bolo len zopár čerstvých tipov. Viem, že máte ďalšie, tak napíšte o nich, inšpirujte nás. Je na každom človeku nech si vyberie, či chce byť doma, v pohodlí, vo svojej kuchyni, pri televízore, počítači, v záhrade alebo chce byť medzi ľuďmi, baviť sa, vzdelávať sa alebo zvládať niečo nové. Hlavne, hľadajte a vytvárajte príležitosti, ktoré robia radosť vám a dobrú náladu aj iným.

Čo vám vie urobiť dobrú náladu? Napíšte. Aj o rôznym letných aktivitách, ktoré nič nestoja, ale potešia.

Teším sa na vaše komentáre. Suprebabka Jana

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články