Najčítanejšie Predstavujeme vám 

Slovenka Soňa Chovanová je autorkou prvej Svetovej poľovníckej kuchárky

Pochádzam z rodiny, v ktorej je poľovníctvo tradíciou niekoľkých generácií. Preto bolo celkom prirodzené, keď som sa od detstva motala pomedzi poľovníkov a do lesa ma brával dedko aj otec, že som sa v dospelosti ani nerozhodovala, ale automaticky prihlásila do kurzu uchádzačov o prvý poľovný lístok. Pred šiestimi rokmi som absolvovala aj vyššie poľovnícke skúšky, čo ma oprávňuje prednášať budúcim poľovníkom a zároveň byť aj skúšobnou komisárkou. Prednášanie mi je veľmi blízke, nakoľko pôsobím ako docentka na vysokej škole už niekoľko rokov. V našej rodine sú poľovníkmi všetci okrem našich vnúčat, ktoré však prírodu a činnosti spätá s poľovníctvom vnímajú od malička. Do lesa chodíme spolu s manželom, otcom synom i zaťom.

Pred dvanástimi rokmi som založila Klub slovenských poľovníčok. Chcela som spájať ženy v poľovníctve, podporovať ich aktivity a venovať sa mnohým činnostiam, ktoré nie sú tak blízke mužom. Dnes je nás viac ako 120, ktoré sa stretávame, organizujeme vzdelávacie a zábavno-náučné podujatia pre deti a mládež, plesy, módne prehliadky, konferencie, ale aj spoločné poľovačky a cestujeme často do zahraničia, kde máme vytvorené bohaté kontakty skoro v celej Európe. To aj vďaka tomu, že v roku 2012 som pri Medzinárodnej rade pre poľovníctvo a ochranu zveri CIC (Medzinárodná rada pre lov a ochranu zvierat) založila ženskú platformu pod názvom Artemis. V organizácii, ktorá bola dovtedy orientovaná prevažne na mužský princíp to bolo niečo nové, nevídané, ale s podporou práve mužov vo vedení mám dnes ako Prezidentka Artemis hlasovacie právo aj vo Výkonnom výbore tejto celosvetovej organizácie. A práve tu sa zrodila myšlienka zostaviť knihu, ktorá podľa našich prieskumov nemá vo svete obdobu. Svetovú poľovnícku kuchársku knihu CIC  som vydala presne pred rokom najskôr v angličtine a v auguste aj v slovenčine.

Čo tomu predchádzalo? Od malička sa rada venujem ručným prácam a varenie a pečenie je pre mňa relax, nie povinnosť. Radi doma skúšame nové jedlá a divina u nás pochopiteľne prevažuje, radi aj pekne stolujeme, hoci aj vo všedné dni. Oslovila som počas zasadnutia rady CIC jednotlivé členské krajiny, či by boli ochotné nájsť poľovníkov, ktorí sa podelia o recepty do trojchodového menu a zašlú nám ich v angličtine a ideálne s fotografiami. Postupne mi pribúdali recepty, ale mnohé vo veľmi zjednodušenej forme, bez fotografií.

A potom prišla pandémia a to už bol problém ako vyšitý. Boli sme radi, že sme zdraví, že sme tu, kto by sa mi staral o recepty! Pochopiteľné! Tak som sa do toho zahryzla opäť, oslovila síce po x-tý krát národné delegácie, a keď som niekde nedostala odpoveď aspoň vo forme prísľubu, tak som šla cestou mojich osobných kontaktov. Skompletizovala som postupne asi 40 krajín, ale mne sa to zdalo málo. Tu je výsledok. 207 receptov zo 40 druhov rôznej diviny zo 65 krajín sveta (3 z nich majú zastúpených viac regiónov).

Každú krajinu predstavujeme z pohľadu voľne žijúcej zveri a tradícií v poľovníckej gastronómii. Všetky recepty sú vyskúšané poľovníkmi, niektoré zdedené niekoľkými generáciami. V decembri 2021 vyšla kniha v Budapešti v anglickom jazyku, je možné ju kúpiť na stránke CIC www.cic-wildlife.org. A príbeh slovenskej verzie môžete vidieť na mojej stránke https://polovnickakucharkacic.sk/

Nech sa Vám dobre varí a nech Vám divina stále chutí! Veď je to zdravá, bio potravina!

Soňa Chovanová Supeková

https://polovnickakucharkacic.sk/

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články