Aktuálne Dobré rady 

Seniori, tieto športy sú presne pre vás!

 

Hýbať sa treba celý život a nielen vtedy, keď musíme! Pohyb by nemal byť iba výsadou mladých, ale mali by si ho vychutnávať aj staršie ročníky. Ostať aktívny vo vyššom veku sa oplatí. Pravidelnou a správne zvolenou formou pohybu môžete predchádzať mnohým fyzickým i psychickým problémom. Viete, aké športy sú pre vás vhodné vo vyššom veku a ktorým by ste sa radšej mali vyhnúť?

Výhody pohybu vo vyššom veku

Pravidelný pohyb prospieva nielen kostiam a svalom, ale aj vnútorným orgánom a všetkým sústavám v ľudskom tele. Kosti sa udržia pevné a odolávajú rednutiu aj vďaka cielenej aktivite, svaly neochabnú a naďalej plnia podpornú funkciu pre kostru, výkon srdca a pľúc neslabne, a tiež trávenie, tok krvi a lymfy ostávajú v zdravej kondícii. Experti sa zhodujú, že pohyb vonku je užitočný nielen pre naše telo, ale aj našu myseľ. Preto neseďte doma ani počas chladnejších jesenných dní a využite dni na pobyt na čerstvom vzduchu doma, či v zahraničí. Vyberajte si športy, ktoré nekladú veľké nároky na ubúdajúcu svalovú hmotu a zhoršujúcu sa kondíciu. Vhodne zvolenou fyzickou záťažou teda môžeme predchádzať mnohým ochoreniam, ktoré súvisia práve so zmenami v kostných bunkách, svalových vláknach a funkciách vnútorných orgánov. Medzi takéto ochorenia patria najmä rednutie a krehnutie kostí, tuhnutie kĺbov, ochabovanie a zmenšovanie objemu svalstva, zníženie vitálnej kapacity pľúc, kôrnatenie a upchávanie ciev, následný infarkt myokardu alebo mŕtvica. Športová aktivita pre ľudí v dôchodcovskom veku by mala byť mimoriadne šetrná ku kĺbom, nie príliš kondične náročná, mala by byť plynulá, pravidelná a bezpečná.

Plávanie

Tento vodný šport je vhodný pre seniorov, ktorí majú problémy s chrbticou. Pohyb vo vode je najšetrnejšia fyzická aktivita pre kĺby. Cvičenie vo vode a plávanie na chrbte často predpisuje rehabilitačný lekár alebo fyzioterapeut. Plávanie sa odporúča osobám s kĺbovými poruchami, oslabeným kostrovým svalstvom, na zvýšenie kapacity pľúc a zlepšenie funkcie kardiovaskulárnej sústavy. Pre starších ľudí je vhodné pomalé, relaxačné plávanie s pomalým pohybom v prevedení plaveckého štýlu prsia a znak. Pre seniorov nie je vhodný štýl motýlik a kraul, kvôli ich technickej náročnosti správneho prevedenia, potrebnej rýchlosti a vyššej záťaži kĺbov. Plávanie prinesie pozitívne výsledky pri pravidelnosti aktivity. Najvhodnejšie je venovať sa plávaniu 2 až 3krát počas týždňa. Seniori by si mali dávať pozor na príliš chladnú, ale aj horúcu termálnu vodu. Môžu byť záťažou pre srdcovo-cievny systém.

Chôdza alebo nordic walking  

Ďalšou vhodnou aktivitou pre dôchodcov je chôdza. Jej prínos spočíva hlavne v prirodzenosti a veľkej variabilite. Pravidelná a cielená chôdza zlepšuje obehový systém, spevňuje svalstvo a kostru celého organizmu a ak je vykonávaná v prírode, zlepšuje aj stav pľúc a pokožky. Chôdza je pre seniorov ten najvhodnejší šport. Vynikajúci je pre nich najmä nordic walking, ktorý je spojením chôdze do kopcov a behu na lyžiach. Výsledkom je rýchlejšia turistika, pri ktorej si pomáhate palicami. Je rovnocennou náhradou bežeckých aktivít. V porovnaní s obyčajnou chôdzou sa pri nordic walking aktívne zapája celé telo a viaceré svalové skupiny. Aby priniesla chôdza alebo nordic walking pozitívne účinky mali by ste ich opakovať v pravidelných intervaloch minimálne 3 x do týždňa v dĺžke najmenej 30 minút.

Joga

Joga je šport vďaka, ktorému je možné precvičiť celé telo, ponaťahovať problémové partie a pomôcť si pri fyzických, ale aj psychických problémoch. Jogu môžete precvičovať ráno po prebudení alebo večer pred spaním pri relaxačnej hudbe. Môžete ju precvičovať samostatne v pohodlí domova alebo vo väčších skupinách v jogových centrách. Tento šport sa vykonáva v pomalom tempe, ale napriek tomu sa v mnohom vyrovná účinkom kardia. Je mnoho druhov jogových cvičení od relaxačnej jogy, cez soul, ashtanga až po bodyforming jogu. Každý človek si môže vybrať, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

Bicyklovanie

S bicyklom môžete niekoľkokrát do týždňa buď vyjsť na cesty, ale si môžete sadnúť na rotoped v bezpečí  domova. Ak preferujete túto aktivitu vonku, vyberajte si vhodné a nie príliš kopcovité trasy. Zvoľte si skôr rovinaté prostredie a mierne stúpanie. Tiež nepreceňte vzdialenosť. Nezabudnite, že sa ešte musíte z cesty vrátiť. Radšej si zvoľte kratší úsek, ktorý môžete zopakovať aj viackrát. Ak sa vám nechce vydávať sa na bicykli do neznáma, zapojte ho do každodenného života, napríklad sa na ňom odvezte do obchodu, či na poštu. Spojíte tak príjemné s užitočným. Na bicykel si voľte svetlejšie oblečenie a bezpečnostné prvky, aby vás bolo na ceste dobre vidieť.  Mínusom bicyklovania môže byť bolesť chrbta, dbajte preto na správne nastavenie výšky sedadla.

Pozor na úrazy!

Môže byť len otázkou pár nešikovných úkonov a nepríjemné zlomeniny, vykĺbenia alebo natiahnuté svaly, či opuchy sú na svete. Medzi najčastejšie zranenia patria vytknutia, natiahnutia svalov, vykĺbenia či zlomeniny (aj fraktúry). Mnoho z týchto zranení sa stáva, keď sú ľudia unavení, či nepozorní alebo len precenia svoje sily. Väčšine z týchto zranení by sa však dalo predísť úplne jednoducho. Ľudia by nemali preceňovať svoje možnosti a schopnosti, fyzicky sa pripraviť na celodennú záťaž, a zastaviť, keď cítia únavu alebo bolesť. Ak nemáte aspoň akú takú kondičku, nečakajte, že vaše telo bude celý deň podávať prvotriedne športové výkony. Zranenie pohybového aparátu je nielenže bolestivé, znamená aj niekoľkotýždňovú neschopnosť pohybu. Skrátenie doby liečenia je preto pre mnohých jednoznačnou prioritou. V súčasnosti už existujú enzýmové lieky, ktoré pomáhajú urýchliť hojenie po úrazoch či zlomeninách, najznámejší je Wobenzym. Hlavným sprievodným javom každého úrazu či poranenia je zápal, opuch a bolesť. Enzýmy, ktoré tieto lieky obsahujú, pôsobia proti zápalom, urýchľujú vstrebávanie opuchov a zmierňujú bolesť.

Foto Pixabay.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články