Aktuálne Zdravie 

Šalvia ako liek na všetko

Šalvia je jednou z najtrendovejších a  najobľúbenejších liečivých bylín. Jej liečivá sila je známa už tisícročia. Rástla v záhradách a za každým kláštorným múrom. V minulosti sa ňou liečili všetky choroby. Používali ju najmä tí chudobnejší, ktorí si nemohli dovoliť lekára. Tí ocenili jej liečebnú silu. Ale používala sa aj na kozmetické účely a v kuchyni. A to sa nezmenilo dodnes.

Šalvia pomáha pri mnohých chorobách

Má antibakteriálne účinky, je to dobrý antiperspirant, hojí rany a pôsobí protizápalovo. A to je dôvod, prečo sa táto zázračná rastlina používa pri liečení dýchacích ciest, bolestiach hrdla, ďasien a na rany.

Po stáročia sa využívala aj vo forme infúzie, alebo odvaru pri žalúdočných a črevných ochoreniach, katare, nočnom potení, alebo dokonca aj pri nervových problémoch. Obsahuje triesloviny a tak je ako domáci liek vhodná aj pre pečeň a žlčník. V súčasnosti sa šalvia používa aj na prevenciu a liečenie chorôb ďasien.

Tinktúra proti poteniu nôh:

Zloženie: 75% alkohol a listy šalvie

Príprava: Tinktúru urobte  v pomere 1 : 4. 4 diely šalvie a 1 diel alkoholu. Nechajte pri izbovej teplote vylúhovať aspoň dva týždne.

Aplikácia: Každý večer si touto tinktúrou umyte nohy.

Starostlivosť o pokožku tváre a tela

Šalvia obsahuje látky, ktoré sú ideálne na vyčistenie mastnej pleti. Je vhodná do kúpeľa, lebo veľmi dobre vyživuje pokožku.

TIP: Spolu s harmančekom  môžete šalviu použiť na upokojenie pleti. Bylinky vložte do vriacej vody a nechajte 15 minút vylúhovať. Použite ako obklad na tvár, nechajte pôsobiť 5 minút.

Šalvia v kuchyni

Čerstvé lístky ochutia maslo a sú vhodné aj do šalátov. Ako korenie sa hodia s rybami, jahňacinou, divinou a hydinou.

Foto Pixabay.com

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články