Najčítanejšie Vaše príbehy 

Rozvod v zrelom veku (v starobe)?

Mária a Jozef žili spolu 40 rokov. Majú tri deti, ktoré sú už dospelé a majú svoje rodiny. Spoločne sa tešili na dôchodok a na to, že budú mať viac času pre seba a pre svoje vnúčatá. Všetci priatelia, známi, susedia si mysleli, že sú spolu šťastní. Nik netušil, že je to len navonok. Len oni dvaja vedeli,  že niečo nie je v poriadku. Nedorozumenia a hádky boli na dennom poriadku. Mária sa cítila osamelá, lebo Jozef trávil veľa času so svojimi koníčkami a s priateľmi. Často mu to vyčitovala a vtedy sa zase on cítil obmedzovaný. Doma sa nudil, keďže Mária chcela, aby bol stále s ňou a robil to, čo jeho vôbec nebavilo. Rozhodli sa, že sa rozídu. Povedali to svojim deťom, ktoré nič netušili a boli veľmi prekvapené a smutné. Nechceli veriť, že ich rodičia sa už po toľkých rokoch spoločného života neľúbia. Snažili sa ich presvedčiť, aby si to rozmysleli a dali si ešte šancu.

Mária a Jozef sa však nechali zlákať myšlienkou na nový život bez starostí a záväzkov. Rozdelili si majetok a každý si našiel nové bývanie. Zdalo sa im, že sú konečne slobodní a šťastní. No po krátkom čase zistili, že im niečo chýba. Mária si uvedomila, že Jozef bol jej najlepší priateľ a opora v ťažkých chvíľach. Jozef si uvedomil, že Mária bola jeho najväčšia láska a partnerka v dobrom i zlom. Obaja začali cítiť ľútosť a smútok. Uvedomili si, že sa rozviedli pre hlúposti a že im nikto nedokáže nahradiť to, čo mali spolu. Po dvoch rokoch odlúčenia sa dohodli na stretnutí. Povedali si všetko, čo im ležalo na srdci. Ospravedlnili sa  za svoje chyby a povedali si, že sa ešte stále majú radi. Rozhodli sa, že si dajú ešte jednu šancu a vrátia sa k sebe. Povedali to svojim deťom, ktoré boli veľmi šťastné a dojaté. Všetci to samozrejme spoločne oslávili. Mária a Jozef sa až v zrelom veku naučili rešpektovať svoje rozdielne povahy a kompromis je ich súčasťou života.

Čo hovoria odborníci na rozvod v starobe?

Rozvod v starobe nie je tak bežný ako v mladšom veku, ale vyskytuje sa. Podľa publikácie Štatistika v súvislostiach, ktorej vydavateľom je Štatistický úrad SR, v roku 2021 sa rozviedlo 8 131 manželstiev. Z toho 1 237 manželstiev trvalo 25 a viac rokov. To znamená, že približne 15 % rozvodov sa týkalo dlhodobých manželstiev, ktoré môžu patriť do staršej vekovej kategórie.

Niektoré z dôvodov, prečo sa ľudia rozvádzajú v starobe, môžu byť:

  • Syndróm prázdneho hniezda. Ak deti opustia domov a manželia zostanú sami, môžu si uvedomiť, že nemajú spoločné záujmy, ciele ani plány. Môžu sa cítiť osamelí, nespokojní a bezcenní.
  • Kríza stredného veku. Ak jeden z manželov prechádza obdobím sebapoznávania, zmeny životného štýlu alebo hľadania nových vzrušení, môže to spôsobiť napätie, nepochopenie a odcudzenie v manželstve. Môže tiež dôjsť k nevere alebo zamilovaniu do iného človeka.
  • Zmeny v zdravotnom stave. Ak jeden z manželov trpí chorobou, zranením alebo starnutím, môže to ovplyvniť jeho fyzickú a psychickú schopnosť plniť svoje manželské povinnosti. Môže to tiež zvýšiť závislosť, stres a starostlivosť o toho druhého.

Toto sú len niektoré z možných dôvodov rozvodu v starobe. Každé manželstvo je iné a má svoje špecifické problémy. Ak chcete predísť rozvodu alebo sa s ním vyrovnať, je dobré hľadať pomoc od odborníkov, ako sú psychológovia, terapeuti alebo advokáti.

 

Foto Pexels

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články