Aktuálne 

Prežite zdravé leto

Polovica leta za nami, ale horúčavy sa ešte môžu prihlásiť o slovo. Zvykli sme si na život s klimatizáciou, ale pri nesprávnom používaní sa z nej ľahko stane dobrý sluha a zlý pán. Ľudia, ktorí sa dlhodobo zdržiavajú v klimatizovanom prostredí bývajú častejšie chorí. Trpia nádchou aj horúcom počasí, sťažujú sa na problémy s ušami, s dutinami a na škriabanie v hrdle. Čo robiť preventívne, keď sa vyskytnú ochorenia, spojené s klimatizáciou?

Správna výbava – pre istotu

Vdychovanie suchého a chladného vzduchu z klimatizácie vysušuje sliznice dýchacích ciest, ničí riasinkový epitel a zhoršuje jeho funkciu. Takto poškodené dýchacie cesty sú vystavené oveľa väčšiemu nebezpečenstvu infekcie pri strete s vírusmi alebo baktériami. Pri prvých príznakoch ochorení dýchacích orgánov je vhodné začať s rastlinnou liečbou s obsahom prírodných výťažkov, aby sme sa podľa možností vyhli zbytočnej „chémii“ v syntetických liekoch. Pri akútnych chorobách dýchacích ciest sa osvedčil kvapalný extrakt z Pelargonium sidoides (juhoafrický muškát), známy pod názvom Kaloba. Pribaľte si ho do cestovnej lekárničky! Nielen letiskové haly, lietadlá a veľké hotely sú kompletne klimatizované, dnes vás už „ofúkne“ aj v nákupnom centre a supermarkety sa tiež zmenili na veľké „ chladničky“. Kalobu je vhodné nasadiť čo najskôr po objavení prvých príznakov (nádcha, bolesti a škriabanie v hrdle, prípadne kašeľ). Oceníte ju, aj keď beriete na prázdniny vnúčatá – osvedčený rastlinný liek môžu užívať vo forme sirupu už detičky od jedného roka. Vo forme kvapiek alebo tabliet je určený pre dospelých a deti od 12 rokov.

Berte si na cesty

Pri cestách do exotických destinácií, kde je klimatizácia skutočne na každom kroku, oplatí sa so sebou vziať aj rastlinný liek Sinupret. Uvoľní váš nos a zbaví vás hustého hlienu, ktorý neviete odstrániť prirodzeným spôsobom, teda kašľaním, smrkaním. Sinupret je osvedčeným riešením pri akútnych i chronických zápaloch prínosových dutín  a dýchacích ciest pre celú rodinu. Je vhodný aj ako podporná liečba pri antibakteriálnej liečbe.  Vo forme kvapiek alebo tabliet je voľne dostupný v lekárni. *Pred užívaním liekov Kaloba a Sinupret sa poraďte s lekárom alebo s lekárnikom a pozorne si prečítajte pribalenú písomnú informáciu pre používateľov.

Neškodí klíma, ale jej nesprávne používanie

Alfou a omegou je správne nastavenie teploty, vyhýbanie sa fúkaniu priamo na telo a dostatočnú pozornosť treba venovať aj jej čisteniu. Na vysušené sliznice môžete použiť zvlhčujúce spreje, určené na každodennú hygienu nosa a prostriedky na zvlhčenie hrdla. Vyhýbajte sa sýteným a chladeným nápojom, ktoré predstavujú ďalšiu záťaž na poškodený epitel. Aby vám klíma život uľahčila a nie vás „odrovnala“, pre jej bezpečné používanie si osvojte tieto základné pravidlá:

  1. Ideálny rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou je 5 až 7 °C.
  2. Snažte sa, aby klíma nefúkala studený vzduch priamo na časti ľudského tela. Nezabudnite sa vhodne obliecť (prekrytie pliec a šije tenkou, ľahkou tkaninou).
  3. Aby sa klimatizačné zariadenie nestalo sídlom patogénnych organizmov, dôležité je pravidelné čistenie. Aspoň raz za rok je to nevyhnutnosť!
  4. Aj klimatizované miestnosti treba vetrať, a to nárazovo, niekoľkokrát denne, aby došlo k výmene vzduchu.
  5. Pri prechode z klimatizovanej miestnosti do vonkajšieho prostredia je vhodné stráviť určitý čas napríklad na neklimatizovanej chodbe alebo v predsieni. Organizmus by si mal na teplo privyknúť postupne, aby nedošlo k teplotnému šoku. Keď sa autom blížite k cieľu cesty, tiež postupne pridávajte stupneov.
  6. Púšťajte klímu, len ak je to naozaj nevyhnutné (napr. v rozhorúčenom aute), pri teplotách pod 30 °C zvážte iné možnosti ochladzovania.

Reklamný článok Botticelli

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články