Aktuálne Dobré rady 

Prekonali ste Covid – 19 a neviete či je všetko v poriadku ?

Prepustili vás z nemocnice, alebo vám ustúpil príznaky?

Mali ste pozitívny niektorý z testov, ale necítili ste sa chorý ?

Máte sa báť, ak pociťujete dlhšie niektoré z príznakov ?

Kedy opäť kontaktovať lekára ?

Môžete ochorieť znovu, alebo ďalej šíriť nákazu?

Je opakované plošné testovanie len blud, alebo má aj medicínsky prínos ?

S narastajúcim počtom ľudí s pozitívnym výsledkom niektorým z testov na Covid-19, alebo po prekonaní symptomatického ochorenia, či prepustení z nemocnice stále častejšie odpovedám na tieto otázky. Kým samotnej liečbe ochorenia je venovaná veľká pozornosť, obdobiu bezprostredne po ochorení sa pri svojej zaneprázdnenosti venuje málokto.

Pri pozitivite antigénových rýchlotestov, bez vzniku ochorenia ( plošné testovanie) – čo robiť?

Pokiaľ ste mali pozitívny antigénový rýchlotest pri plošnom testovaní, alebo niekde inde, mali by ste vy a členovia vašej rodiny stráviť 10 dní v karanténe. Ak ste počas karantény nepociťovali žiadne príznaky ochorenia, je možné že váš test bol falošne pozitívny, alebo ste infekciu koronavírusom prekonali bez príznakov, čo je celkom bežné u mladých a inak zdravých ľudí a detí. Preto je vždy dôležité pozitívny nález antigénového rýchlotestu / z nosa / overiť PCR testom  ( z nosa a hrdla ) .
Pri pozitívnom antigénovom teste potvrdenom PCR testom je takmer isté, že vírus cez vás prechádzal, aj keď sa neprejavil vďaka vašej prirodzenej odolnosti. V prípade potvrdenia infekcie má aj pri bezpríznakovom priebehu význam skontrolovať množstvo Sars-cov-2 protilátok v krvi /IgG, IgM /. Pri ich dostatočnej hladine je takmer isté že najbližších 3 – 6 mesiacov nebudete ani infekčný a ani znovu neochoriete. O dlhšom trvaní odolnosti nie sú dostatočné informácie, vzhľadom na krátkosť trvania pandémie. Ak máte hladinu protilátok nízku, nie je isté, že ste voči novému nakazeniu imúnny, čo by mohlo ohroziť vašich blízkych či známych, v prípade ak by ste sa znovu stal roznášačom vírusu. Táto možnosť je však extrémne nízka.

Tí, čo prekonali ochorenie a majú dostatočnú hladinu protilátok v krvi, si môžu užívať komfort bezpečia aj so svojimi blízkymi.

Nosenie rúška nie je nevyhnutné, / aj keď môže byť podľa úradov povinné / a proti vírusu by mali byť odolní a rovnako by ho nemali ani prenášať na iné osoby.

Čo robiť pri miernych alebo stredných príznakoch ochorenia, ktoré ste si liečili doma.

Maximum príznakov ochorenia Covid-19 sa prejavuje v prvý týždeň od ich vzniku. Nástup je obvykle rýchly, akoby z ničoho – nič. Môžu byť nasledovné: úporné bolesti hlavy, neprekonateľná slabosť, bolesti svalov, kĺbov, silná bolesť chrbta či krížov, môže, alebo nemusí byť horúčka, tlaky či bolesti v hrudníku, dráždenie na kašeľ, obvykle suchý, bolesti priedušiek súvisiace s kašľom, opuchnutie slizníc dýchacích ciest, ich suchosť, alebo naopak prejavy nádchy, bolesti prínosových dutín. Hneď, alebo až po niekoľkých dňoch môže dôjsť ku strate čuchu a chuti, nechutenstvu, hnačkám, pri pokuse o aj malú námahu človek môže cítiť nedostatok vzduchu, musí si predýchavať. Pri vystupňovaní intenzity príznakov a slabosti je vysoké riziko kolapsu, človek môže mať problém aj s bežným pohybom po byte, nezvláda bežné činnosti ako je príprava čaju či postlanie postele. Preto ochorenie v tejto fáze vyžaduje kľud na lôžku a starostlivosť druhou osobou, zabezpečenie hydratácie a symptomatickej liečby / analgetiká, antipyretiká, vitamíny, lieky proti kašľu, prípravky na imunitu, anthistaminká. Obvykle do 5 až 7 dní ťažkosti postupne miznú, zvýšené teploty ustupujú, pretrváva obvykle len slabosť , nechutenstvo, chuť a čuch sa obnovujú len pomaly – niekedy aj týždne, môže byť nevýkonnosť a pocit nedostatku vzduchu pri menšej či väčšej námahe – tiež aj dva tri týždne po odoznení ostatných príznakov. Po dvoch týždňoch od nástupu príznakov by sa chorý v prípade ľahkého priebehu mal cítiť podstatne lepšie a na tretí týždeň by všetky príznaky mali ustúpiť a nastáva obdobie rekonvalescencie / zotavovania sa/.
Pri prvých príznakoch a teplotách sa môžete liečiť sami doma, len v prípade ak pretrvávajú dlhšie ako 5 – 7 dní, alebo sa zhoršuje dušnosť je dobré kontaktovať lekára či volať rýchlu lekársku službu.

Zotavovanie

V období rekonvalescencie – druhý, až tretí týždeň od vzniku príznakov, nie sú nutné žiadne zvláštne opatrenia, vhodné je pokračovať v posilňovaní imunity prípravkami z lekárne – imunoglukan, quercetin, NADH, Isoprinosin / na rcp / , viatmin C , D, Selen, Zinok . Môžete začať s postupným zaťažovaním organizmu športom na aký ste zvyknutý, ale intenzitu záťaže zvyšovať len postupne, a najmenej pol roka maximálne na 80 % srdcovej frekvencie podľa vekovej tabuľky. Určite si doprajte veľa oddychu, ľahko stráviteľnú stravu a cielene sa vyhýbajte stresu. Po prekonaní koronavírusovej infekcie, potvrdenej PCR testom, by mala pretrvávať po dobu 3 – 6 mesiacov odolnosť / imunita / voči reinfekcii .

Čo robiť ak mám pocit že ochorenie neustupuje alebo sa po prechodnom zlepšení vracia?

Ak máte aj po viac ako 7 – 10 dňoch od vzniku ochorenia,

– vysoké teploty nad 38 st C, alebo sa vám vysoké teploty vrátia,

– alebo pretrváva či zhoršuje sa kašeľ a pocit dušnosti,

je nutné navštíviť lekára a realizovať RTG hrudníka na vylúčenie zápalu pľúc, ktorý je častou komplikáciou pri ochorení Covid – 19.
V tomto prípade je nutná antibiotická liečba, niekedy ( nie vždy ) aj hospitalizácia v nemocnici a intenzívna liečba, ktorú manažuje ošetrujúci lekár na špeciálnom “ Covidovom “ oddelení. Po prepustení z nemocnice, alebo prekonaní zápalu pľúc, aj ambulantne, je s časovým odstupom niekoľko týždňov vhodné navštíviť ambulanciu pľúcneho lekára, ktorý zváži kontrolný RTG hrudníka či spirometrické vyšetrenie a posúdi tak možný vývoj chronických pľúcnych komplikácií.

Na akútne vyšetrenie do nemocnice v prípade zhoršenia stavu sa treba dostať „covidovou “ rýchlou zdravotnou službou, cestou 155 alebo 112. V žiadnom prípade nesmiete ísť mestskou hromadnou dopravou, bežným taxíkom či inak svojpomocne.

Ťažký priebeh je zriedkavý.

Pre celkový obraz treba znovu uviesť, že u drvivej väčšiny ľudí / deti, mladí a zdraví / infekcia koronavírusom prebieha bez akýchkoľvek symptómov, alebo len s veľmi slabými príznakmi, ktoré si nemusia všimnúť . Pri takomto bezpríznakovom prekonávaní infekcie však môžu predstavovať riziko pre rodinných príslušníkov vo vysokom veku , obezitou či inými ochoreniami a stavmi, o ktorých už vieme že sú rizikové pre ťažký priebeh. Preto je dôležité aby hlavne mladí a zdraví, ktorí neprekonali infekciu koronavírusom, alebo neboli pozitívne testovaní s potvrdením pozitivity PCR testom, pri stretnutí s rizikovými osobami používali rúško , dezinfikovali si ruky či minimalizovali osobný blízky kontakt. To isté platí pre rizikové osoby a seniorov.

Je plošné testovanie iba samoúčelný blud?

Epidemiologický dôvod na opakované plošné testovania spočíva v opakovanom vychytávaní “bezpríznakových roznášateľov“ ochorenia a uvalenia 10 dňovej karantény pre nich a blízke kontakty, ktoré by mohli infikovať. Tým sa teoreticky dosiahne postupne redukcia ohnísk aktívnej nákazy, s cieľom chrániť starých a rizikových a s odstupom dvoch troch týždňov zabránenie preťaženia nemocníc s chorými na Covid – 19. Na dosiahnutie tohto efektu však je nutné, aby antigénové testy boli skladované a používané za štandardných podmienok pri izbovej teplote, aby boli vykonávané skúseným a dobre vyškoleným personálom , správnou technikou a aby použité testy zodpovedali prísnym európskym normám bezpečnosti a kvality.

Ak v priebehu týchto desiatich dní karantény ochorenie u pozitívne testovaných nevzplanie, je predpoklad že:

– infekcia koronavírusom prebehla bez príznakov, alebo
– bol test falošne pozitívny

Každopádne, s cielenou ochranou rizikových skupín, všeobecným používaním R- O -R a dostupnosťou testovania 7 dní v týždni na pôde zdravotníckych zariadení pre dobrovoľných záujemcov, sme oprávnení žiadať ukončenie núdzového stavu, ukončenie obmedzovania slobody vychádzania, či zhromažďovania a plnohodnotné otvorenie spoločenského života a ekonomiky.

MUDr. Slavomír ŠUCH

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články