Najčítanejšie Zdravie 

Pred štyridsiatimi rokmi ľudia nemuseli zápasiť s množstvom toľkých civilizačných ochorení ako my dnes

Faktory oslabujúce imunitu v dnešnej dobe:

  • Chronický stres – najväčší hráč v procese oslabovania obranyschopnosti organizmu dnešnej civilizácie. Kým v minulosti bol poháňaný strachom zo zabezpečenie jedla, dnes za ním stoja najmä ambície a snaha, o čo najlepšie materiálne zabezpečenie.
  • Extrémne športovanie – ľudia chcú často z dňa na deň prehupnúť do štádia aktívneho športovania, pričom si stanovia až prehnane motivujúci cieľ napr. do roka zabehnem maratón, budem mať vyrysované brucho a pod. Ak však bolo dovtedy telo zvyknuté na pohodlie a maximom preň bola jedenkrát do týždňa prechádzka parkom so zmrzlinou v ruke, môže byť imunita v šoku. Pohyb je zdravý, no nemal by byť nárazový, ale v rozumnej miere.
  • Prostredie, v ktorom žijeme – mladí, ale i starší ľudia sa čoraz viac centralizujú vo väčších mestách, kde je imunita vystavovaná oveľa škodlivejšiemu ovzdušiu ako na dedinách. Ľudia žijúci mimo miest trávia oveľa viac času vonku, napríklad starostlivosťou o svoju záhradku či bicyklovaním po okolí. Nehovoriac o tom, že si doma môžu vypestovať skutočné bio produkty.
  • Nezdravá životospráva a obezita – v dnešnej dobe je pohľad na rodinku obedujúcu vo fast foode normálnym javom. Skúste sa však zamyslieť nad tým, koľko vitamínov, či iných pre telo prospešných látok v menu, ktoré svojim deťom objednávate, nájdete a akú výživnú hodnotu im tým zabezpečujete. Nečudo, že imunita nemá palivo na svoje normálne fungovanie.
  • Prehnaná čistota – ak svoje deti a ich okolie od narodenia príliš často umývate a dezinfikujete, vystavujete ich riziku, že môžu byť ľahkým terčom pre alergie, astmu alebo ekzém. Možno je to paradox, ale infekcie a zdravá dávka špiny imunitný systém z dlhodobého hľadiska trénujú. Preto netrávte v obchode v oddelení s čistiacimi prostriedkami či dezinfekčnými gélmi na ruky zbytočne veľa času. Naši starí rodičia ich nemali a pozrite akí zdraví jedinci z nich vyrástli.
  • Málo času – či si to priznáte alebo nie, žijeme v mimoriadne uponáhľanej dobe. Večne nás tlačia nejaké termíny, otváracie hodiny, schôdzky a my si musíme vytvárať hotový rozvrh dňa. Ak však zrazu ochorieme alebo začneme cítiť, že na nás niečo lezie, na vyležanie a vyzdravenie nemáme v diári proste miesto. To však znamená nielen to, že našej imunite nedáme na zotavenie priestor, ale i to, že budeme potenciálnym šíriteľom vírusov v našom okolí.
  • Pohodlná doba – nad dnešným trávením voľného času by naši predkovia len zalamovali rukami. Hodiny strávené pozeraním televízie, brázdením po internete či návštevami divadla, viete si predstaviť, ako tento čas využívali naši starí rodičia? Aktívne a najmä na čerstvom vzduchu. A za to sa im ich obranyschopnosť plnohodnotne odmenila.

Ako na imunitu?

Dobu nezmeníme a nie je ani v našej moci ovplyvniť vplyv vonkajších faktorov vplývajúcich na náš organizmus. Jediné, čo môžete urobiť, je starať sa viac o svoj organizmus a imunitný systém. Telo potrebuje dostatok vitamínov a minerálnych látok. Dožičte si ich v čerstvej zelenine, ovocí, či v rybách. Ak má vaše telo nedostatok dôležitých látok, organizmus nefunguje ako má. Nepreháňajte to s alkoholom a zabudnite na cigarety, pretože tie žiadny osoh vášmu telu neprinesú. Práve naopak. Potenciálnym klincom do rakvy pre imunitný systém je nedostatok spánku a každodenný stres. Zlá nálada, negatívne pocity, stresové situácie, opakované nadmerné telesné a psychické vyčerpanie prináša oslabenie obranyschopnosti, a tým aj náchylnosť k zasiahnutiu ochoreniami. A preto si doprajte pravidelnú dávku relaxu a pokoja. Ráno alebo večer osviežte telo studenou sprchou, lebo otužovanie je jednou z ciest ako na silnejšiu imunitu. Zapotiť sa môžete v saune, prekrvíte tým pokožku, podporíte látkovú výmenu a reguláciu krvného tlaku. A nezabudnite ani na pravidelný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu, ktorý obranyschopnosť nabudí.

Foto Depositiphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články