Pozrite sa, ako môže vyzerať váš balkón

Ak patríte k tým, ktorí vedia, že zapratať balkón, terasu či lodžiu neporiadkom znamená oberať sa o výnimočný, sezónne obývateľný priestor, máme pre vás inšpiráciu, ako ich hneď od jari skrášliť a urobiť vlastnú okrasnú záhradu. Aj spomínaný neporiadok možno pekne uložiť a chovať.

Človek prirodzene túži po úzkom kontakte s prírodou. Náhradou za domček so záhradou však často ostáva aspoň byt s balkónom, terasou či lodžiou ako súčasť obytnej časti bytu. I na tom najmenšom balkóne sa dá vytvoriť príjemná atmosféra a rozšíriť obývací priestor o zelenú oázu. Balkón vám môže od jari do jesene slúžiť ako priestor na stolovanie, posedenie s rodinou, priateľmi, na relax pri knihe alebo hudbe. Alebo len tak, pre obdivovanie zelene a kvetov, ktoré ste si vypestovali.

Rastliny vyberajte pozorne

Skôr ako si založíte takúto oázu, nemali by ste zabudnúť na niekoľko princípov. Výber rastlín ovplyvní najmä orientácia balkóna k jednotlivým svetovým stranám. Okrem rozdelenia rastlín na tieňomilné a svetlomilné si môžete vyberať rastliny podľa nasledujúcich kategórií : bylinky, kvitnúce alebo zelené rastliny, opadavé alebo vždyzelené, popínavé, zakrpky, letničky, trvalky. Stálozelené rastliny, či dreviny alebo popínavé, sú po celý rok ozdobou balkónov pre svoje listy alebo plody.

 

Na sever orientované balkóny nie sú práve šťastný prípad, ale netreba sa vzdávať, môžete použiť rastliny, ktoré dobre znášajú zatienenie, silnejší vietor a chlad. Do nádob môžete vysadiť niektorú z tieňomilných letničiek : funkia, brunera veľkolistá, orlíček obyčajný, srdcovka, hluchavka. Tieň obľubuje aj popínavý vždyzelený brečtan a zimozel japonský. Severnú stranu dobre znášajú i mnohé dreviny, rozhodnite sa pre rôzne nízkovzrasté ihličnany, prípadne skalníky.

Balkón orientovaný na juh, juhovýchod, juhozápad je ideálny. Miesto je po väčšiu časť dňa vystavené slnku, preto by mali byť použité rastliny, ktoré znášajú priame slnko. Z popínavých si vyberte napríklad povojník trojfarebný, pavinič,  či plamienok armandov. Vhodnou trvalkou je iberka vždyzelená, levanduľa lekárska, materina dúška, astra alpínska, mliečnik, veronika alebo veternica. Spomedzi letničiek sú aktuálne najmä slnečnice, ale i aksamietnica, fox, rudbekia, agerátum a bylinky, napríklad šalvia, železník a bazalka.

Jarnú kompozíciu získate výsadbou cibuľovín v nádobách. Používajú sa tulipány, narcisy, snežienky, hyacinty či modrice. Cibule kvitnúce na jar vysádzajte do nádob radšej už na jeseň a umiestnite ich na chladnejšie miesto.

V panelákoch je dôležité aj poschodie, na ktorom chceme výsadbu realizovať. Čím vyššie, tým je väčším nebezpečenstvom vietor, ktorý olamuje krehké stonky. Pravidelnú starostlivosť o vysadené druhy nezanedbávajte, zálievka, hnojenie a odstraňovanie odkvitnutých súkvetí nezaberie veľa času. O tom, čo ktorá rastlina potrebuje, sa poraďte v predajni, kde ju kupujete.

Menej farieb pre harmóniu

Kombinovanie rastlín si premyslite aj s prihliadnutím na farebnosť kvetov. Môžete skombinovať jeden druh s viacerými farbami kvetov alebo môžete do väčších keramických misiek a nádob zasadiť vždy zelené dreviny, napríklad zákrpky ihličnanov kombinované letničkami a cibuľovinami.

 

Zvoľte si radšej dve až tri farby kvetov kvitnúcich rastlín, aby ste dosiahli usporiadane pôsobiaci celok. Na balkónoch a oknách nemusíte pestovať len klasické muškáty a petúnie, dajte voľný priebeh fantázii a vytvorte si kompozíciu, ktorá upúta pozornosť každého okoloidúceho.

Foto Pinterest.com

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články