Aktuálne Dobré rady 

Odborníci radia: účinným receptom na studené končatiny môžu byť aj pikantné chilli papričky

Je ti teplo, dievčatko? Syndróm studených rúk a nôh sa týka najmä žien. Ich nedostatočné prekrvenie síce podnietilo vznik príslovia „studené ruky, horúce srdce“, no napriek tomu je nepríjemným spoločníkom počas celého roka. Odborníci však varujú! Večne studené ruky môžu byť prejavom vážnejších zdravotných ťažkostí v oblasti ciev, obličiek, štítnej žľazy či anémie. Alkohol však v žiadnom prípade pri studených nohách nepomôže…

Príčinou častých porúch mikrocirkulácie je v súčasnosti najmä zlý životný štýl. Nedostatok pohybu, stres, fajčenie, neliečenie ochorení ako málokrvnosť, vysoký krvný tlak, poruchy štítnej žľazy či blokáda chrbtice– to všetko môže mať za následok pravidelné ochladenie rúk a nôh bez ohľadu na okolitú teplotu.

Bez receptu môžete vyskúšať výživové doplnky s obsahom ginka dvojlaločného, horčíka a kapsaicínu zároveň. Tie sú totiž vhodné aj pri obyčajnom častom pocite studených končatín. Všeobecne známu termogénnu látku kapsaicín objavili americkí vedci, ktorí následne potvrdili, že podporuje termogenézu, teda fyziologickú produkciu tepla. Kapsaicín vyvoláva pocit pálenia v akomkoľvek tkanive, s ktorým prichádza do styku, preto je obľúbenou súčasťou pikantných exotických jedál. Nachádza sa iba v štipľavých červených papričkách a jeho význam spočíva v blokovaní toxínov prúdiacich do bunky, podpore krvného obehu, protizápalovom účinku a mnohých ďalších pozitívnych účinkoch .Už Inkovia považovali chilli za posvätnú rastlinu, no dnes ich poznáme tisíce druhov. Pocit pálenia spôsobuje táto látka tým, že podráždi receptory nervových zakončení jazyka. O pálivom účinku svedčí i fakt, že ho chuťové poháriky v roztoku s vodou rozpoznajú aj v pomere jedna k miliónu“ vysvetľuje Trellová. Okrem podpory krvného obehu kapsaicín zvyšuje rýchlosť látkovej premeny, takže pomáha aj pri chudnutí. Diabetikom znižuje hladinu krvného cukru, bráni usádzaniu hlienu v pľúcach a podporuje hojenie vredov žalúdka a dvanástnika. Lokálne sa kapsaicínové náplasti používajú pri bolestiach chrbtice, liečení podliatín a omrzlín. Vedecké tímy dokonca pracujú na liekoch proti rakovine pri ktorých je táto látka „novoobjavený zázrak budúcnosti“. Zistilo sa totiž, že ľudia v Indii, Južnej Amerike či v Mexiku, ktoré sú známe svojou pikantnou kuchyňou, trpia omnoho zriedkavejšie niektorými rakovinovými ochoreniami. Pokojne teda môžete pikantnému pokušeniu podľahnúť.

Zhrnutie:

Čo robiť ak vás neustále „oziabu“ končatiny?

 • doprajte si správny pitný režim a jedálniček plný vitamínov
 • vyhnite sa stresu a odpočívajte
 • doprajte si teplý kúpeľ a suchú masáž kefou od nôh smerom k srdcu
 • vyskúšajte výživové doplnky s obsahom kapsaicínu, gynka a horčíka zároveň
 • športujte
 • nefajčite a nekonzumujte alkohol
 • doma noste vlnené ponožky a používajte termofor
 • vyhnite sa úzkemu oblečeniu
 • postupne otužujte
 • namiesto sladkostí si doprajte ďatle, kokos a pistácie
 • vyhnite sa studeným nápojom a zmrzline
 • doprajte si saunu či akupunktúru

Foto Pixabay.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články