Odborníci hovoria – pohyb lieči v každom veku
Dokonca aj posilňovanie s činkami. Podľa odborníkov môžu aj sedemdesiatnici a osemdesiatnici cvičiť s činkami a prospeje im to. Samozrejme, nejde o to, že by mali bežať so svojimi vnukmi rovno do fitness.
Ako môže pomôcť cvičenie s činkami v zrelom veku?
Silový tréning dokáže aj u starších ľudí, 70- až 80-ročných doslova zázraky. Veľmi priaznivo pôsobí napríklad na cukrovku. Pri cukrovke je pohyb jednou zo základných terapií, robí telu rovnako dobre ako inzulín. Ak cukrovkára uložíte na lôžko, urobíte to najhoršie, čo môžete. Dokonca aj pri vysokom krvnom tlaku majú silové cvičenia, ak sa robia správne, veľmi priaznivý efekt.
Pozrite sa na túto pani, ako ju svaly ešte poslúchajú!
Strašiakom starších ľudí je osteoporóza. Aký pohyb naordinovať?
Ľudia si často predstavujú, že stačí predpísať nejaké kalciové tabletky a napraví sa to. To je dosť naivná predstava. Bez cvičenia to nejde. Ak kosť nedostáva stimul, ktorý ju núti, aby pevnela, zmeny budú problematické. Dôležitý je taký pohyb, pri ktorom na kosť pôsobia dostatočné silové stimuly. Vhodné sú napríklad cviky s činkami, tak hornými, ako aj dolnými končatinami. Kto si netrúfa, môže skúsiť drepy alebo také aktivity, pri ktorých sme na nohách – chôdza alebo beh. Veľmi vhodné je cvičenie vo vode, lebo nezaťažuje kĺby.
Jazda na bicykli je tiež vhodná v každom veku. Zlepšuje kondíciu a pomôže aj schudnúť. Jedinečná je aj joga, ktorá dokáže napraviť svalovú nerovnováhu, vylepšuje dýchanie, odbúrava stres a môže sa cvičiť od troch do sto rokov.
Libuša Sabová
Foto Pinterest.com