Najčítanejšie Zdravie 

Odborníci hovoria: bicyklovať treba v každom veku. Prečo?

Či ísť na bicykli len nakupovať, alebo na cykloturistický výlet, to je jedno. Jazda na bicykli vás urobí šťastnými. Odborníci vysvetľujú, prečo je cyklistika taká zdravá.

Krvný obeh a srdce

Stačí 5 krát týždenne pol hodiny a  riziko  vzniku srdcového infarktu sa zníži až o 50%. Pri tomto pohybe srdce pumpuje viac krvi a jeho práca sa stáva efektívnejšia.

Posilňuje pľúca

Ten kto šliape na bicykli rovnomerne plní pľúca kyslíkom a tak posilňuje dýchacie svaly. Je to pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý podporuje imunitný systém.

Bicyklovanie posilňuje chrbát

Viac ako polovica Slovákov na problémy s chrbticou. Bežná príčina je nedostatok pohybu a nevhodný stres v chrbtových svaloch. Rytmické šliapanie  podporuje metabolizmus disku, svalová štruktúra stabilizuje chrbticu najmä v bedrovej časti.

Cyklistikou proti rakovine

U žien, ktoré aspoň trikrát do týždňa strednou rýchlosťou bicyklovali, pokleslo riziko rakoviny prsníka až o 34 percent. Podľa nemeckých vedcov je dôvodom vyššia imunita.

Aktivuje hormóny šťastia

Po 30 – 40 minútach bicyklovania telo uvoľňuje  endorfíny a serotonín a proti ním nemajú negatívne myšlienky žiadnu šancu. Štúdie ukázala, že týmto športom sa znižuje aj úzkosť a depresia.

Vytvára sa svalstvo

Po tridsiatke ubúda svalová hmota a mení sa na tuk. Pravidelná cyklistika tento vývoj zastavuje. Cyklistika posilňuje svalstvo nôh, chrbta, brucha, ale aj ramenné svaly.

Chráni kĺby

Cyklistika je ku kĺbom šetrná a chráni ich pred osteoartritídou. Pravidelný pohyb nôh prekrvuje chrupavku kolien. Pri tomto pohybe až 70 – 80% hmotnosti tela sedí, čiže cyklistika oveľa menej zaťažuje kĺby ako jogging.

Roztopí tuky

Bicyklovaním sa spaľujú tuky, preto je tento pohyb vhodný pri chudnutí. Ak chcete schudnúť, musíte sadnúť na bicykel aspoň trikrát do týždňa na 45 až 60 minút.

Ilustračná foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články