Najčítanejšie Predstavujeme vám 

Od diplomacie k najkrajšej úlohe v živote ženy – babičke

Keď sme sa počas jedného z našich vyslaní v zahraničí spojili s rodinou doma na Slovensku cez skype, náš vtedy niečo vyše dvojročný vnúčik Martinko uvidiac moju tvár na obrazovke, smutne sklonil hlávku: Babi, ty si zase v Ankare? Stislo mi srdce, veď deti v takom veku sa takéto slová bežne neučia. A moje vnúčatká od malička sedeli s ich maminkou nad mapou a malinkým prstíkom ukazovali, kde je babička a dedko. Nuž aj toto je daň za to, že človek vykonáva svoju prácu v inej časti sveta, odlúčený od rodiny, ďaleko od domova. Ja som tú svoju prácu robila s maximálnym nasadením, moje veľvyslanecké posty v rôznych krajinách boli ocenené najvyššími štátnymi vyznamenaniami a moje pôsobenie v slovenskej zahraničnej službe bolo ukončené udelením medaily ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky za prínos k budovaniu slovenskej diplomacie.

Vyslanie do zahraničia znamená radikálnu zmenu pre celú rodinu. Prispôsobiť sa novému životu ďaleko od našej vlasti musel manžel aj naša dcéra. Spomínam si,  keď nastupovala do ďalšej školy, bolo mi jej ľúto, ospravedlňovala som sa jej, že stále mení miesta a musí sa začleniť do nového kolektívu, nájsť si nových priateľov… A ona? Moje slniečko mi s úsmevom odpovedalo: Ale keby som tu nebola, nemala by som spolužiakov z Kiribati! 

Aj manžel sa musel „nájsť“ v novom postavení. Keďže diplomacia je ešte stále skôr „mužský“ svet, manželky veľvyslancov v tej ktorej krajine pôsobia vo svojich kluboch, pravidelne sa stretávajú a organizujú rôzne podujatia. Na našom prvom vyslaní bol manžel jediný mužský člen tohto klubu medzi vyše 70-timi ženami z rôznych štátov sveta. Bol spoluorganizátorom početných aktivít a dámy ocenili, že ich naučil pripravovať jeho slávnu štrúdľu. Pred odchodom mu zorganizovali dojemnú rozlúčku.

Keď dcéra dospela a vydala sa, prišiel na svet prvý vnúčik Benjamínko. Užívali sme si každú chvíľu s ním, keďže onedlho sme zase odchádzali na ďalšiu misiu. Ešte že dnes žijeme vo svete sociálnych sietí a aplikácií, ktoré nám umožňujú vidieť sa napriek veľkej diaľke. A tak sme sledovali, ako Benuško rastie a robí pokroky. Iste, prišli nás aj navštíviť a jeho reakcie, keď prvýkrát uvidel more, sú nezabudnuteľné. Alebo keď sa naučil pozdrav v domorodom jazyku a zdravil všetkých na ulici.

Počas jednej z návštev sme sa dozvedeli, že k Benjamínkovi pribudne braček! Na jeho narodenie sme pricestovali domov a v rodine sme privítali Martinka. Bolo a je to pokojné, usmievavé chlapčiatko. Najväčšiu radosť má vtedy, keď môže pomáhať – či už maminke v kuchyni alebo dedkovi v záhrade. V mojom pracovnom kolotoči som vždy uvítala nové fotografie od dcéry, či pokusy o nové slová, básničky a pesničky od vnúčikov počas skypovania. Keď chlapci povyrástli, život priniesol do rodiny nové radostné udalosti. Na svet prišli dvojičky Eliáško a Lukáško. Máme štvornásobnú radosť, obrovské šťastie a želáme si len jediné: aby boli naďalej všetci zdraví!

 

Návrat do nášho domova znamenal zároveň takmer každodenné prepojenie s mladou rodinou. Milujeme pohľad na ich usmiate tváričky, na otvorené ústočká, keď treba papať, na tanečné pohyby pri hudbe, máme radosť, keď dostávajú maškrtku a nikdy nezabudnú zobrať aj pre bračekov… A radosť do srdca nám prinesie večer pohľad na pokoj spiacich tváričiek. Najkrajšie trávenie voľného času je pre nás výlet do prírody, kde sa vnúčikovia vybehajú spolu so psíkom – s našou Barbinkou. Je to malý maltezáčik, ktorý nás sprevádza na našich cestách a je neoddeliteľnou súčasťou našej rodiny.

 

Pracovné úspechy a ocenenia prinášajú veľkú radosť a zadosťučinenie, ale v ničom sa nevyrovnajú objatiu a pohladeniu malých ručičiek, pohľadu rozžiarených očiek, či šibalskému úsmevu na detskej tváričke. Som vďačná Pánu Bohu za tento poklad.

Text a foto Anna Tureničová

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články