Najčítanejšie Zdravie 

Nordic walking je cesta za plnohodnotným zdravím

Kto by nepočul o životnej filozofii nordic walking? Pravidelné lekcie nordic walkingu je cesta k zdravému životnému štýlu, ktorá si vo svete i na Slovensku získala mnoho obdivovateľov a aktívnych vyznávačov. V ostatných rokoch vznikajú viaceré ďalšie nové formy, ako napríklad – aj s ohľadom na blížiace sa leto – beach nordic walking. Ide o cviky vo vode na brehu mora alebo jazera. Počet pravidelne praktizujúcich “nordic walkerov” stále narastá. A tak sa isto zíde pár dôkazov o blahodarnom účinku napríklad pri znižovaní nadmernej hmotnosti, či pri chorobách dolných dýchacích ciest.

Pravidelné lekcie nordic walkingu znižujú nadváhu. Cooper Institute v Texase porovnával fyziologické reakcie ľudí pri praktizovaní nordic walkingu a chôdze bez palíc. Nordic walking je aeróbna aktivita, čo znamená aktivita strednej intenzity. Priaznivo vplýva nielen na fyzickú kondíciu jedinca, ale aj na zdatnosť srdcovo-cievneho systému, funkčnosť dýchacieho systému a elimináciu negatívnych účinkov stresu. Veľmi obľúbený je tiež pre redukčnú schopnosť. Predstavuje totiž najlepší prostriedok na spaľovanie prebytočného tuku, ktorý sa primárne spaľuje pri tepe stodesať až stotridsať úderov za minútu.

Kalorický výdaj a zvýšenie kyslíkovej spotreby v priemere o 20 % a zvýšenie srdcovej frekvencie asi 10 tepov za minútu bolo dosiahnuté pri použití nordic walkingových (NW) palíc a správnej techniky. Zaujímavosťou je, že aj keď telo pracuje s väčšou námahou pri použití NW palíc, vnímaná námaha nebola vyššia ako pri chôdzi bez palíc. Použitie NW palíc je obzvlášť výhodné, nakoľko zaisťujú stabilitu. Tá môže podporovať fyzickú aktivitu starších osôb a osôb s ortopedickými a koordinačnými problémami.

Choroby dolných dýchacích ciest

Pri kráčaní s paličkami v aktívnom postoji sa otvárajú a prekrvujú aj dolné dýchacie cesty a výrazne sa aktivizujú dýchacie svaly. Zvyšuje sa tým činnosť pľúc a zapája sa tiež prsné svalstvo a svaly hrudníka. K moru či na hory si pribaľte NW paličky, ich pravidelné používanie pripeje k prečisteniu dýchacích ciest.

Alergie, astma, nízka imunita

Pacienti pravidelným pohybom v tepovej frekvencii 110 – 140 tepov za minútu využívajú nordic walking na zmiernenie svojich problémov.
Nordic walking je aktivita vhodná do každého počasia, aj počas dažďa i vetra. Tým sa imunitný systém a jeho funkcie zlepšia a telo sa začne prispôsobovať poveternostným zmenám a vyzbrojí sa proti prechladnutiu.

Diabetes 2. typu

Cukrovka sa častejšie vyskytuje u dospelých ľudí vyššieho veku. Čoraz viac sa však diagnostikuje už aj u mladých ľudí a detí. Vzniká v dôsledku nedostatočnej tvorby inzulínu v beta bunkách pankreasu. Nordic walking napomáha vyrovnaniu nerovnováhy medzi produkciou inzulínu v betabunkách pankreasu a účinkom inzulínu v cieľových tkanivách. Walkeri, ktorí pravidelne a správnou technikou praktizovali NW, sa z diabetu druhého typu úplne vyliečili.

Depresie

Funkcia imunitného systému veľmi súvisí s celkovým psychickým stavom, takže pravidelný pohyb v každom prípade posilní imunitu!

Na odstránení všetkých spomenutých neduhov sa významne podieľajú lekcie nordic walkingu. Ak sú realizované správnou technikou a pravidelne, prinášajú nespochybniteľné a dokázateľné benefity pre riešenie zdravotných problémov.
Neváhajte, pridajte a k nám!

Slovakia Nordic Walking Academy logo

 

 

 

 

 

Ilustračná foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články