Nevidíte na písmená v knihe? Pomôže vám svetlo navyše

S pribúdajúcim vekom prichádza veľa radostí v podobe vnúčat či voľného času. Na druhú stranu je starnutie známe tým, že si človek začína uvedomovať, že telo nefunguje vždy tak, ako by malo. Dámy si začnú všímať čoraz viac vrások a páni určite spozornejú, keď ich vlasy budú čoraz belšie. Jeden problém má však každý – problém so zrakom.

S vekom sa zhoršuje zrak, o tom niet pochýb. Ak ste vášniví čitatelia, určite vás zamrzelo, keď ste zistili, že veľké stropné svetlo, teda centrálne osvetlenie, vám na čítanie či prácu s dokumentmi už nestačí. Na písmená jednoducho nevidíte a nepomôžu ani nové okuliare. V takom prípade vám môže poslúžiť tzv. úlohové osvetlenie.

S kvalitným LED svietidlom netrápite zrak

Čím viac budete žmúriť pri čítaní, tým viac si budete namáhať zrak. Je preto múdre zaobstarať si k centrálnemu osvetleniu aj malú lampu, ktorú umiestnite tak, aby svetelný lúč smeroval presne na vašu knihu. Dodatočné osvetlenie môže byť vo forme nástenného bodového svietidla, stolovej alebo stojacej lampy.

Stavte na LED žiarovky, ktoré vo všeobecnosti premieňajú energiu na svetlo omnoho efektívnejšie ako tie  klasické halogénové. Ich výhodou zároveň je, že si môžete vybrať tri svetelné farby – studenú, teplú a dennú (neutrálnu) bielu.

Ak čítate knihy za účelom relaxu, zvoľte teplé biele svetlo, ktoré nenamáha oči, tj. 2500 – 3000 K. Na prácu je zase vhodnejšie neutrálne svetlo v rozmedzí 3000 – 4900 K.

Dôležitá je tiež intenzita LED osvetlenia – pre čítanie je ideálnou voľbou lampa so svetelným výkonom 450 lúmenov.

Osvetlenie, ktoré dlho vydrží

Čítate každý večer so šálkou horúceho čaju? Potom potrebujete žiarovku, ktorá skutočne dlho vydrží. Priemerná životnosť kvalitných LED bodových žiaroviek je 30 000 hodín – ak by ste teda napríklad každý deň čítali až štyri hodiny pri zasvietenom svetle, žiarovka vydrží minimálne 20 rokov…

Svietidlo s nastaviteľným ramenom

Ideálnym riešením je zvoliť model lampy, ktorý disponuje nastaviteľným ramenom. Toto riešenie poskytuje vysokú flexibilitu, pretože smer svetla môžete prispôsobiť podľa potreby. Vďaka presnému zacieleniu tak eliminujete zrkadlenie a odraz lúčov od stránok knihy, čo má pozitívny účinok na znižovanie únavy očí. Svietidlá s funkciou stmievania zároveň poskytujú možnosť manipulácie s intenzitou osvetlenia.

Zdroj foto: JulieStar / Shutterstock.com

Reklamný článok Seocentrum s.r.o.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články