Najčítanejšie Vzťahy 

Nájsť si priateľov vo vyššom veku je už trošku zložitejšie

Čo robiť, keď napríklad po rozvode sa stane realitou každodenného života samota. Psychoterapeutka Andrea Vagnerová vychádza zo svojej praxe a ponúka niekoľko tipov ako získať nové kontakty aj vo vyššom veku.

Práve osamelosť priviedla do jej poradne 56 ročného Ivana, vývojára softvéru. Manželka ho opustila pred dvomi rokmi. Rozviedli sa bez problémom, ale s ňou odišli z jeho života aj priatelia, ktorí boli väčšinou naviazaní na jeho manželku. Ivan bol skôr introvert, napriek tomu sa cítil osamelý a chcel si vybudovať okruh známych. Dá sa to vôbec v tomto veku? Až 48%  mužov a žien o tom pochybuje. Ľudia vo vyššom veku sú už menej tolerantní, ako v mladosti. Napriek tomu nikdy nie je neskoro na nadviazanie nových kontaktov, prípadne záväzkov. Štatistiky hovoria, že ľudia žijúci vo vzťahoch žijú dlhšie.

Ako teda hľadať priateľov?

Na prvom mieste je ochota spolupracovať s inými ľuďmi. Je veľmi dôležité hľadať medzi ľuďmi, ktorí majú približne rovnaké záujmy. Pre socializáciu sú vhodné napríklad tanečné, či jazykové kurzy, ďalšie vzdelávanie, cestovanie, ale aj priatelia na internete. Niektorí ľudia sú od prírody plachí a nevedia nadviazať kontakt, boja sa, že budú odmietnutí. Ale keď začnete hľadať intenzívne, určite stretnete niekoho zaujímavého a to už by ste nemali váhať dohodnúť si stretnutie. Môže sa stať, že ten druhý odmietne, zruší stretnutie, ale netreba to brať tragicky. Aj ten druhý človek môže mať svoje vlastné problémy.

Takže ako sa v staršom veku zoznámiť?

Najdôležitejším predpokladom úspechu je tolerancia, že ten druhý je iný. Treba rešpektovať jeho myslenie, pochváliť, ale treba zostať samým sebou. Nepretvarujte sa, nerobte sa lepším, tak predídete prípadným konfliktom a neohrozíte potencionálne priateľstvo.

Žijeme v čase, kedy sa menia partneri a pracovné miesta, kedy už rodina nie je taká samozrejmá. O to dôležitejšie je priateľstvo.

Náš hrdina Ivan, sa podľa rady psychiatričky zaregistroval v internetovej kaviarni. Chodil na rôzne výlety, nedeľné zoznamovacie stretnutia, ale nedával tomu veľkú nádej. Keď to už chcel vzdať, stretol sympatického Roberta. Bol vdovec a jeho syn žije v zahraničí. Boli si navzájom sympatickí a Ivan sa dozvedel, že Robert večer hráva šach na počítači. Práve toto ich spojilo, stretávajú sa každú nedeľu a hrajú spolu šach a potom idú na pivo.

Dôležité je, že Ivan vyhľadal pomoc psychiatra. Musím povedať, že hodiny v našej poradni boli pre neho veľmi dôležité. Konečne po rokoch prekonal svoj problém so socializáciou. Nikdy nie je neskoro dať životu iný smer.

Andrea Vagnerová

Ilustračná foto Deposiphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články