Myslite na prevenciu: Ako predchádzať opotrebovaniu kĺbov vo vyššom veku

Opotrebovanie kĺbov je častým zdravotným problémom, ktorého výskyt vo vyššom veku je pravdepodobnejší ako v mladosti. Najhoršie na tom všetkom je, že pomerne veľa ľudí má tendenciu tento problém ignorovať, až kým nezačne spôsobovať bolesti alebo obmedzenia v pohybe. Ale čo keby sme sa zamerali na prevenciu skôr, ako na liečbu?

Stačí na to využiť a osvojiť si niekoľko jednoduchých rád.

Udržujte si zdravú telesnú hmotnosť

Najväčší vplyv na naše kĺby má záťaž, ktorú im spôsobujeme. Nadmerná hmotnosť preto môže spôsobiť zvýšený tlak na kĺby, najmä na kolená, čo môže zvýšiť ich opotrebovanie. Udržiavanie zdravej hmotnosti preto môže pomôcť predchádzať týmto problémom.

Naučte sa pravidelne cvičiť

Aj cvičenie je kľúčové pre udržanie silných a zdravých kĺbov. Posilňovanie svalov okolo kĺbov môže pomôcť ich tlaku na ne a predchádzať poškodeniu. Cvičenie nie je však jediný spôsob fyzickej aktivity.

Pomôcť spevniť svaly a odstrániť zaťaženie kĺbov môžete aj s pohodlným vakom na chrbát s potlačou počas výletu do prírody. Vysokohorský terén sa o potrebné precvičenie a prekrvenie tela postará bez toho, aby vám to prišlo únavné a zbytočné.

Konzumujte zdravú stravu

Zahrnutie potravín na omega-3 mastné kyseliny a vitamíny C a D do vašej stravy môže prispieť k zdravej výžive kĺbov tiež. Konzumujte viac morských plodov, orieškov, ovocia a zeleniny a uvidíte, že okrem kĺbov posilníte aj svoju imunitu.

Nepodceňujte odborné rady

Ani návšteva a podceňovanie rád odborného lekára nie je v prípade prevencie na škodu. Pravidelné kontroly na dobrej súkromnej ortopedickej klinike Bratislava môžu pomôcť špecialistom identifikovať prvé príznaky opotrebenia kĺbov skôr a vám tak včas zasiahnuť.

Ak má byť prevencia proti opotrebovaniu vášho tela zložená z týchto jednoduchých rád, prečo ju nevyužiť, keď je dostupná, nenáročná a bezbolestná.

Zdroj obrázkov:

1.Africa Studio/Shutterstock.com

2.KucherAV/Shutterstock.com

Reklamný článok Seocentrum s.r.o.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články