Najčítanejšie Vaše príbehy 

Myslela si, že vôbec nemá výtvarný talent a dnes nestíha plniť objednávky

Alenu Majerčákovú (62 rokov) dlho trápilo, že nemá žiadneho koníčka. Začala vyšívať, štrikovať, ale nenapĺňalo ju to.  „Moja známa ma pozývala na kurz techniky paverpol, že sa naučím robiť sošky. Vtedy som ju vysmiala: “ Ivetka, ja a sošky? Neblázni…..veď ja kreslím na úrovni 7 ročného dieťaťa.“ Pozývala ma na kurz asi 3 roky, nakoniec som sa odhodlala. V deň kurzu som ešte hlboko premýšľala, či tam pôjdem. Nakoniec som išla a neľutujem.“

 

 

 

Paverpol je tekuté tužidlo, ktoré sa používa na spájanie textilu, prírodných a iných materiálov. Já osobne pracujem s tromi farbami biela, medená a šedá. Výroba anjela trvá približne 3 dni, pretože paverpol musí schnúť. Torzá sú zo sadry, ruky, krídla si tvorím sama. Krídla sú z dečiek, ktoré háčkovala moja dnes už 91 ročná svokra. Niektoré dečky sú tak krásne, že mi je ich ľúto použiť, pretože si uvedomujem, aká to bola náročná ručná práca. Vyrobila som už asi 200 anjelov. Jednu sošku mám v Thajsku na Koh Samui, v Nemecku, v Rakúsku, v Amerike v Sarasote, ale aj v Taliansku.

S paverpolom môžete vyrobiť krásne umelecké sochy do interiérov, záhradné sochy, obrazy, dekoratívne ozdoby aké si len dokážete predstaviť.

Od júna som už na dôchodku, čo sa mi veriť nechce, ako ten čas beží. Mám sezónnu prácu, s manželom vlastníme veľký bufet Relax na začiatku hrádze za Slovnaftom a 15.9. sme ukončili sezónu. Cez sezónu som anjelov nerobila, nemala som čas, no teraz sa pomaličky rozbieham a teším sa, že sa môžem venovať mojej záľube. Musím sa priznať, že som ako na dostihovej dráhe, nestíham ani stíhať. Nedokážem oddychovať a nič nerobiť, som neustále v pohybe, až si niekedy vyčítam, prečo neoddychujem. Vždy si spomeniem, aký sľub som si dala, že keď budem na dôchodku zmením svoje priority a zabrzdím, no nedarí sa mi. Moja teta hovorievala: starí sme preto, že sme neumreli mladí. Preto sa teším, že som sa dožila dôchodkového veku a užívam si každý deň. Môj deň bez výroby anjela nie je úplný a večer, keď si líham do postele plánujem, aké nove šaty urobím pre anjela. Život ma baví.

Text a foto Alena Majerčáková

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články