Najčítanejšie Vaše príbehy 

Môj deň sa začína slovami: Dobré ráno Alicka! Dnes bude krásny deň!

Najviac zmien v mojom živote sa udialo v decembri. Pred 32 rokmi som priletela do USA. Vtedy sa skončil môj život v istote, akú som poznala od detstva. V decembri pred 30 rokmi som sa vydala. Moje šťastie sa skončilo opäť v decembri, keď som po dvadsiatich šťastných rokoch stratila manžela.

Pre mňa to znamenalo nielen stratu milovanej osoby, ale aj zmenu spoločenského statusu, dynamiky  priateľstiev a plánov do budúcnosti. Trvalo mi to dosť dlho, kým som si vybudovala nový život, kým prišli nové plány. Na začiatku tohto roku som sa znovu rozhodla pre radikálny krok. Predala som dom a chcela som cestovať. Stal sa zo mňa doslova bezdomovec, ale mala som kúpenú letenku a pobalené kufre s tým, že sa vrátim na Slovensko a budem cestovať.

Vtedy Európa zavrela hranice a vládu nad svetom prebral Covid 19. Čo sa dá robiť! Život je plný zmien a treba sa im prispôsobiť. Obrátila som sa na realitnú kanceláriu, ktorá mi našla nový dom na prenájom v úplne inej časti Ameriky. Našťastie nemám problém nadviazať nové známosti, ale ľudia sa jeden druhého teraz stránia. Oblasť neďaleko Disneylandu, ktorá bola vždy plná ľudí, zíva prázdnotou. A tak som sa rozhodla, že všetku svoju energiu nasmerujem na krásu okolo seba.

Začala som vnímať vtáčiky, obdivovať ich krásne farby, pozorovala som ich ako sa kúpu vo vode. Upútali ma ulice zaplavené kvitnúcimi stromami, kvetmi, kríkmi, či dlhé rady paliem, ale aj slimáky, mravce, veveričky, susedovie mačky  na plotoch. Prekvapili ma aj niektoré architektonické detaily budov, krásne črepníky, geometrické, farebne, aj industriálne tvary na chodníkoch. Moje prechádzky boli plné dobrodružstiev a nových objavov.

Každý deň som objala storočný stroma a našla som si svoje miesto na čítanie. Občas som prehodila niekoľko slov so zarúškovanými  ľuďmi. Izolácia spôsobila, že som sa vrátila k výučbe jazykov, oprášila som si nemčinu, francúzštinu a dokonca aj ruštinu.  Ale po troch mesiacoch som sa opäť sťahovala, predsa len do mojej obľúbenej krásnej Laguny Beach, kde mám starých priateľov. Bývam len kúsok od mora a tak sa snažím čo najčastejšie plávať, aj sedenie na terase s výhľadom na more a neuveriteľné západy slnka ma nabíjajú energiou.

Veľa sa prechádzam, objavujem sochy a iné umelecké formy. Stretávam sa len s pozitívnymi ľuďmi a môj deň sa začína slovami: Dobré ráno Alicka! Dnes bude krásny deň!

Text a foto Alicka Pipiška Laguna Beach, USA

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články