Najčítanejšie Zaujímavosti 

Mesiac udržateľnej módy oslavujeme na Slovensku už po tretíkrát

Témou udržateľnej módy sa v posledných rokoch zaoberá stále viac ľudí na celom svete. Nadnárodné módne reťazce s nálepkou „fast fashion“ upravujú svoje dlhodobé stratégie so snahou reagovať na tlak z radov módnych aktivistov a významných osobností z priemyslu. Katalyzátorom týchto udalostí je aj celosvetová iniciatíva Fashion Revolution, ktorej cieľom je robiť módny priemysel krásny nielen na pohľad, ale aj zvnútra – aby bol etický, transparentný a udržateľný. Na Slovensku sa v spolupráci s módnym podujatím Fashion LIVE! predstaví po tretíkrát. Cnostnú myšlienku udržateľnej módy podporia aj ďalšie podujatia – marš po dizajnérskych ateliéroch a obľúbený módny pochod mestom Fashion Marš! Zapojila sa napríklad aj  Soňa Mullerová.

Nebude chýbať ani herečka Soňa Norisová.

Fashion Revolution v Satori stage

Medzinárodná kampaň Fashion Revolution sa zaoberá témou „nečistého“ a nehumánneho módneho priemyslu vo viac ako 90-tich krajinách sveta. Významnú iniciatívu spustilo nešťastie, ktoré sa stalo pri páde textilnej výrobnej budovy Rhana Plaza v Bangladéši, 24. apríla 2013. Odvtedy si všetky zapojené krajiny pripomínajú obete tragédie počas Fashion Revolution Weeku od 24. do 30. apríla. Kampaň má silný edukatívny rozmer a spotrebiteľov rýchlej módy sa snaží upozorniť na tieto otázky: Kde a za akých podmienok bolo moje oblečenie vyrobené? Čo je to udržateľná móda? Môžem niečo zmeniť ja sám?

Počas Fashion Revolution Weeku sa budú organizovať zaujímavé podujatia na viacerých miestach Slovenska naraz – v Bratislave, Košiciach a Považskej Bystrici. Tento rok si pre záujemcov pripravili organizátori aktivity, ktoré priblížia tému udržateľnej módy prostredníctvom rôznych workshopov, prednášok, diskusií či premietania dokumentárnych filmov. V bratislavskom Satori stage je pre návštevníkov pripravený bohatý program od 24. do 26. apríla v poobedných hodinách.

Záujemcovia si budú môcť ušiť vlastný obal na knihu, uháčkovať koberček alebo vyrobiť náhrdelník, tašku či opasok zo starého oblečenia. Prednášky sa budú venovať využitiu alternatívnych materiálov v odevnom dizajne, význame ručnej tvorby a remesiel a recyklovaniu starého oblečenia. V stredu večer, 26. apríla sa uskutoční panelová diskusia s Barbarou Jagušák a jej hosťami – dizajnérkami Lenkou Sršňovou, Majou Božovič, Martinou Kuipers Marekovou a Ivanou Malešovou, odborníčkou na cirkulárnu ekonomiku.

„Iniciatívu Fashion Revolution dlhodobo a radi podporujeme, pretože si myslíme, že je veľmi dôležité vedieť, odkiaľ naše oblečenie pochádza a v akých podmienkach vzniká. Tento rok sa organizátorke podujatia Simone Nečasovej podarilo vyskladať skvelý trojdňový program, ktorý ponúkne teoretický aj praktický rozmer pomalej módy. Koncom týždňa nadviaže na tieto aktivity aj Fashion LIVE! v zastúpení našich dizajnérov,“ povedala manažérka projektu Fashion LIVE! Zora Husarčíková.

Fashion LIVE! maršuje po ateliéroch

Posledná aprílová sobota pritiahne všetkých milovníkov módy na miesta, kde vznikajú dizajnérske kúsky – do ateliérov obľúbených slovenských tvorcov. Prvé vydanie spoločného maršu po ateliéroch štartuje 29. apríla úderom 12. hodiny dopoludnia.

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články