Aktuálne Dobré rady 

Menopauza nesmie byť strašiak, ani tabu. Toto je najlepší sprievodca dôležitou etapou života zrelej ženy

Menopauza sa týka každej ženy, a predsa sa o nej príliš nehovorí. Túto tému sprevádza ostych, hanba, chybné informácie či dokonca mlčanie. Preto vznikla kniha Menopauza, na ktorej spolupracovali dve odborníčky.

Ženy museli o menopauze až pridlho mlčať – o jej nástupe, symptómoch, liečbe aj o tom, čo to pre ne znamená. Kniha chce prelomiť tabu. Skúma, vysvetľuje, odhaľuje škodlivé mýty a búra predsudky. Pripraví ženy na to, čo ich čaká a čo ich neminie, a poradí, ako sa postaviť čelom k novému životnému obdobiu.

Už žiadne strašenie – iba informácie založené na faktoch. Už žiadna hanba – skutočné ženy, skutočné príbehy, skutočná empatia. Nie ste v tom sama. Úprimné rady o suchej vagíne, nulovej túžbe po sexe, strate vlasov a mnohé iné.

Spoluautorky v tejto knihe rozoberajú a vysvetľujú najnovšie vedecké poznatky, odhaľujú a uvádzajú na pravú mieru škodlivé mýty. Vzali si na mušku všetky tabu týkajúce sa perimenopauzy a menopauzy. Ich výklad sprevádzajú osobné príbehy celej plejády žien, ktoré boli ochotné zapojiť sa do diskusie.

Názorne demonštrujú a pomáhajú pochopiť, že hoci priebeh menopauzy môže byť u každej ženy iný, všetky sme v tomto ohľade na jednej lodi, a to nás spája a učí spolupatričnosti. Je to vaše telo. Dožičte mu informácie, ktoré ho vyzbroja a pripravia na zvládnutie tejto dôležitej životnej etapy. Váš život sa nástupom menopauzy ani zďaleka nekončí. Práve naopak, je predzvesťou druhej jari, ktorú vám táto kniha pomôže v pohode a kvalitne prežiť.

„Dnes sa už totiž vie, že hormonálna substitučná liečba (HSL) vrátane transdermálnej aplikácie (aplikuje sa cez kožu vo forme gélu, spreja alebo náplastí) je zväčša bezpečná a vlastne v mnohých ohľadoch – čo ešte vysvetlím ďalej v knihe – nám dokonca aj prospieva,“ vysvetľuje Davina McCallová. „Nevedela som to, a tak som stratila veľa času. Posledný rok som komunikovala s mnohými ženami. Vysvitlo, že jedna z nich stratila deväť rokov života úporným úsilím o získanie HSL! Deväť rokov! A napokon, keď uspela, len štyri dni po nasadení HSL, jej bolo zrazu fajn.“

Ako tvrdí – nesmieme dopustiť, aby sa niečo podobné zopakovalo. Aj preto je šťastná, že vyšla kniha Menopauza, ktorá môže byť cenným sprievodcom každej jednej ženy.

Text a foto Milan Buno, IKAR

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články