Aktuálne Predstavujeme vám 

Všetko o vašej záhrade – tipy, triky a užitočné rady

Perfektný sprievodca pre každého záhradkára od slávneho britského záhradníka. Všetko o vašej záhrade, ktorej autorom je Monty Don, známy najmä ako moderátor seriálu BBC Záhradníkov svet.

Je to komplexná encyklopédia od navrhovania záhrady, kde dať stromy, kríky, ako koncipovať trávnik. Veľká kapitola sa venuje pestovaniu, pôde, skleníkom, kompostovaniu, burine a škodcom.
Veľmi zaujímavá je kapitola Záhrady, kde rozoberá jarnú záhradu, vidiecku, či divokú záhradu, ovocný sad, bylinkovú záhradku, či tú so zeleninou.

Ďalšia kapitola je venovaná Rastlinám, čiže trvalky, cibuľoviny, kríky, popínavé rastliny.
Dáva tiež rady, prečo pestovať vlastné potraviny, ako pestovať zeleninu podľa ročných období, ovocie, aj bylinky.

Chodníky v záhrade

Monty napríklad píše o tom, ako si do záhrady spraviť chodník, aký zvoliť a na čo myslieť. Ukazuje to aj na svojom prípade – keďže sa v jeho záhrade nakrúcalo každý týždeň a pohybovalo sa v nej veľa ľudí, jedným z nečakaných a najvýraznejších dôsledkov bola jej opotrebovanosť.

Štáb, ktorý sa podieľal na tvorbe programu Gardeners’ World, tvorili dvaja kameramani, zvukár, režisér, prieskumník, asistent, spravidla producent a niekedy ešte ďalší asistent alebo kameraman. „Natáčame za každého počasia a vždy aspoň desať hodín denne,“ popisuje Monty Don. „Vzhľadom na to, že v záhrade sa pohybuje alebo len stojí ďalších šesť až deväť párov nôh, z trávnatých chodníkov sa rýchlo stane bahnistá slatina. Keď je vlhko, čo obvykle je, chodníky sa nemajú čas pred ďalším dvojdňovým natáčaním trochu spamätať a situácia sa len zhoršuje.“

Všetko o vašej záhrade je praktická, ilustrovaná príručka pre amatérskych aj skúsenejších záhradkárov. Ideálny darček na sviatok, alebo aj pod vianočný stromček.
Táto kniha bude Knihou mesiaca september vo všetkých slovenských kníhkupectvách.

Monty napísal už takmer 30 kníh, písal stĺpček o záhrade pre The Observer, ale najviac ho preslávil spomínaný seriál Záhradníkov svet, ktorý robí už vyše 20 rokov.
Všetky svoje skúsenosti, zručnosti a zážitky zúročil v knihe, ktorá má 440 strán, je plnofarebná a budete z nej nadšení.

Milan Buno, knižný publicista

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články