Aktuálne Recepty 

„Medicínka“ z lipového kvetu

Lipový kvet, z ktorého je možné urobiť sirup alebo medicínu pre chorých. Stačí len nazbierať veľké množstvo kvetu a natlačiť do veľkého pohára. Zaliať studenou vodou nechať 24 hod lúhovať potom scediť Na liter tekutiny pridať 20 – 30 dkg cukru a povariť do zhustnutia. Môže sa zasterilizovať, alebo vo flaškách držať v chladničke a používať ako bežný sirup do vody.
Sušenie lipových kvetov

Môžete ich sušiť na vzdušnom mieste poukladané na plechu, alebo využite sušičku. Teplota by nemala presiahnuť 35 °C. Usušené kvety skladujte v tme a suchu, najlepšie v sklených pohároch.

Príprava lipového čaju

Liečivá sila lipových kvetov sa využíva zvonku i zvnútra. Pri pití lipového čaju ponechajte rozdrvené suché kvety lúhovať asi 10 minúť. Ak si chcete pripraviť zápar na obklady, nechajte lúhovať aj 20 minút či polhodinu. Pre 3 dcl postačia asi 2 čajové lyžičky rozdrvených sušených kvetov.

Liečivé účinky lipy

Kvety lipy sa využívajú najmä v zimnom období. Čaj pomáha bojovať s horúčkou, pôsobí potopudne a močopudne. Napomáha pri vykašliavaní či odhlieňovaní organizmu. Zvonku sa lipové kvety v podobe obkladov využívajú na prečistenie pleti, kúpele pomáhajú telo zregenerovať, uvoľniť či zbaviť škodlivín.

Recept na sirup Paulina Jašková
foto Libuša Sabová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články