Malý motýlik s obrovským vplyvom
Vyzerá ako motýlik a je aj rovnako krehká. Skrýva však v sebe neuveriteľnú silu! Hormóny, ktoré produkuje štítna žľaza, ovplyvňujú takmer všetky procesy v našich telách. Stačí preto malá porucha a organizmu hrozia problémy.
Problém, ktorý nebolí
Podľa štatistík je na svete asi 300 miliónov ľudí, ktorí trpia nejakou formou poruchy štítnej žľazy. Polovica z nich však o tom ani nevie! „Môže to byť spôsobené tým, že príznaky poruchy fungovania štítnej žľazy sú nešpecifické. Môžu sa prejavovať veľmi rôzne, napríklad únavou, problémami so spánkom, s kožou, zhoršenou koncentráciou, priberaním, potením, zmenou hlasu, a to som vymenovala naozaj len niektoré z nich. Ľudia im zvyčajne pripíšu inú príčinu, ani im nenapadne, že by ich problémy mohli súvisieť so štítnou žľazou,“ hovorí endokrinologička MUDr. Dagmar Prokešová. „Pritom liečba je pomerne nenáročná, no riziko neliečenia veľké. Keďže štítna žľaza ovplyvňuje toľko procesov v tele, jej porucha môže spôsobiť ďalšie ochorenia, napríklad problémy so srdcom, s otehotnením, ale aj s duševným zdravím.“
Kedy hľadať pomoc?
Poruchy štítnej žľazy bývajú rôzne. Narušená môže byť jej funkcia, ale aj tvar a štruktúra (morfológia). Jej činnosť môže byť zvýšená alebo znížená, objem zmenšený alebo zväčšený, môžu v nej vznikať rôzne uzly a cysty. Za každých okolností je to problém.
„Aktuálne je veľmi častým ochorením autoimunitný zápal štítnej žľazy, zníženie alebo zvýšenie jej funkcie či zväčšenie alebo zmenšenie objemu,“ hovorí lekárka. Ibaže tento zápal nebolí a poruchu štítnej žľazy – zvlášť na začiatku – nie je vidieť. „Hladina hormónov produkovaných štítnou žľazou sa dá zistiť jednoduchým krvným testom. O krvných testoch a endokrinologickom vyšetrení sa treba dohodnúť s praktickým lekárom. Okrem už spomínaných príznakov môže ochorenie signalizovať aj búšenie srdca, nadmerné potenie, pocit chladu napriek tomu, že ste dobre oblečený a aj vonkajšia teplota je príjemná, alebo keď sa vám evidentne zmenila kvalita vlasov, nechtov, pokožky alebo vám mierne vystúpili oči. Ak problémami so štítnou žľazou trpí niekto v rodine, aj vy by ste jej mali venovať zvýšenú pozornosť.“
Tikajúca bomba
„Neliečenie problémov so štítnou žľazou môže spustiť ďalšie choroby. Môžu sa vyvinúť napr. zmeny v srdci, problémy s krvným tlakom, metabolické a mnohé ďalšie komplikácie,“ vystríha MUDr. Dagmar Prokešová. „Veľmi nebezpečná je nerozpoznaná porucha štítnej žľazy v tehotenstve, pretože najmä zo začiatku je plod pri dozrievaní tkanív a centrálnej nervovej sústavy vrátane mozgu odkázaný výhradne na hormóny matky. Preto sa presadil skríning tehotných žien. Každá je automaticky vyšetrená na funkciu štítnej žľazy a ak sa zistí problém, dostane sa do rúk endokrinológa.“