Aktuálne Dobré rady 

Liečivé huby ako imunitní strážcovia – Spoznávame huby v medicíne – z tradičnej medicíny až po modernú H1

Huby používali ľudia v medicíne odjakživa čo dokazujú aj zmienky o ich medicínskych benefitoch nachádzané už z roku 3000 pred našim letopočtom. Rôzne svetové kultúry používajú huby už tisícročia, no moderná medicína znovuobjavila ich blahodarné účinky a začala skúmať ich liečivé látky len nedávno (1). V súčasnosti je známych niekoľko tisíc druhov húb, z ktorých viac ako 250 je klasifikovaných ako medicínske a sú im pripisované protizápalové, kardiovaskulárne, antimikrobiálne a imunitu podporujúce vlastnosti. Poďme sa na tieto liečivé huby pozrieť trošku bližšie.

Huby a človek  H2

Liečivé huby (LINK NA BLOG https://www.konopnafarmaliptov.sk/precitajte-si/caga-cordyceps-a-reishi-co-maju-tieto-zvlastne-slova-spolocne/) ponúkajú množstvo výhod pre celkové zdravie človeka. S hubami zdieľame približne 30 % našej DNA a sú pre nás veľmi biologicky dostupným liekom. Za posledné roky sa tieto huby stali na západe populárnejšie, sú dostupnejšie a majú mnoho výhod pre náš uponáhľaný životný štýl.

Huby vyrastajú v rozsiahleho mycélia, ktoré žije desiatky až stovky rokov. Mycélium, ktoré leží na pôde alebo pod zemou je obklopené množstvom mikróbov, ktoré sa ho snažia napadnúť. Avšak, evolúcia húb zabezpečila efektívnu obranu proti týmto predátorom a mycélium sa tak dokáže ľahko ochrániť. Práve táto silná obranyschopnosť sa považuje za základ pre liečivé účinky húb u ľudí (1). Vďaka receptorom v našom tele, vieme látky produkované hubami rozpoznať a tak stimulovať náš imunitný systém.

Liečivé účinky húb  H2

Uvádza sa, že huby majú antimikrobiálne, protizápalové, kardiovaskulárne, antidiabetické, hepatoprotektívne a protirakovinové vlastnosti. Je tiež známe, že huby podporujú imunitný systém a tvorbu napríklad kmeňových buniek, lymfocytov, makrofágov alebo T-buniek (2). Rozsiahly výskum za posledných 40 rokov ukázal, že niektoré vlastností húb spomaľujú rast nádorov, regulujú nádorové gény a zvyšujú fagocytózu malígnych buniek. Okrem toho môžu liečivé huby zvýšiť chemoterapeutickú účinnosť a súčasne chrániť kostnú dreň (3). Ďalšou z pozitívnych vlastností je ich schopnosť stimulovať produkciu cytokínov, teda proteínov pôsobiacich ako mediátori v imunitnom systéme (4).

Výživové doplnky z húb H2

Hubové doplnky (LINK NA ESHOP VÝŽIVOVÝCH DOPLNKOV https://www.konopnafarmaliptov.sk/kategoria/vyzivove-doplnky/) obsahujú antioxidanty, polysacharidy a polyfenoly, ktoré pomáhajú podporovať imunitný systém. Mnohé huby obsahujú kľúčové živiny ako vitamín D, železo, selén a vitamín C, ktoré sú dôležité pre telo a celkové zdravie. Huby sú obzvlášť prospešné na podporu imunity vďaka obsahu beta-glukánov. Beta-glukány posilňujú funkciu makrofágov, dôležitých pre našu obranyschopnosť pred patogénmi. Mnohé huby fungujú ako adaptogény, čo znamená, že pomáhajú telu prispôsobiť sa vnútorným aj vonkajším stresovým faktorom, prinášajú rovnováhu a regulujú mnohé systémy v tele.

Existuje mnoho potravín na posilnenie imunity, ktoré môžete zahrnúť do svojej každodennej stravy a jedným z nich sú jednoznačne huby:

Čaga H3

Čaga (LINK NA PRODUKT ČAGA https://www.konopnafarmaliptov.sk/produkt/caga-sibirska-60-kapsul/) sa už tisícročia používa na podporu imunity a liečbu mnohých vírusových ochorení. Obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré neutralizujú voľné radikály, ktorým čelíme v našom každodennom živote. Čaga má antivírusové, antibakteriálne, protizápalové, proti-nádorové a protiplesňové účinky.

Cordyceps  H3

Cordyceps (LINK NA PRODUKT CORDYCEPS https://www.konopnafarmaliptov.sk/produkt/cordyceps/) má vysoký obsah antioxidantov, nenasýtených mastných kyselín, esenciálnych olejov, vitamínov skupiny B a K alebo bielkovín. Druh Cordyceps militaris sa ukázal ako jedna z najúčinnejších antivírusových húb. Cordyceps pomáha podporovať imunitný systém, je tiež vynikajúcou voľbou pri ochoreniach dýchacích ciest a je uctievaný pre svoje ochranné vlastnosti pre zdravie pľúc. Má silné liečivé účinky pri chorobách pečene, obličiek, pohlavného, nervového aj kardiovaskulárneho systému. Patrí k adaptogénom a podporuje športový výkon.

Reishi H3

Reishi má dlhú históriu používania v starovekej Číne na zníženie stresu, upokojovanie mysle alebo pri relaxácii. Huby Reishi sú bohaté na triterpény, ktoré sú prirodzene upokojujúce, protizápalové a tiež sa radia k prírodným antihistaminikám, cenných pri alergiách a sennej nádche. Výživový doplnok z huby Reishi môže poskytnúť antivírusovú podporu a pomôcť pri produkcii T-buniek, ktoré sú dôležitou súčasťou nášho imunitného systému. Spolu s Cordycepsom patria k adaptogénnym hubám, ktoré pomáhajú vyrovnávať, obnovovať a chrániť telo, podporujú hormonálne zdravie, hladinu energie alebo imunitu.

Pravidelná konzumácia húb a pridanie výživových doplnkov z Konopnej farmy Liptov (LINK NA WEB https://www.konopnafarmaliptov.sk) do vašej diéty je skvelý spôsob, ako podporiť imunitu. Nutričné výhody húb nemožno podceňovať a konzumáciu širokej škály húb zaisťuje, že získate širšie spektrum prospešných zlúčenín.

ZDROJE:

  • Stamets, P., Zwickey, H., (2014). Medicinal Mushrooms: Ancient Remedies Meet Modern Science. IMCJ Integrative Medicine: A Clinician’s Journal. [online] Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684114/
  • Feng, Lei et al. (2019) The Association Between Mushroom Consumption and Mild Cognitive Impairment: A Community-Based Cross-Sectional Study in Singapore. IOS Press. [online] Dostupné na: https://content.iospress.com/articles/journal-of-alzheimers-disease/jad180959
  • Hirsch, K. R., et al. (2018). Cordyceps militaris improves tolerance to high intensity exercise after acute and chronic supplementation. National Library of Medicine. [online] Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5236007/
  • Guggenheim, A. G., et al. (2014) Immune Modulation from Five Major Mushrooms: Application to Integrative Oncology. National Library of Medicine. [online] Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684115/

Časti tohto článku boli preložené z originálneho anglického článku:
https://mushrooms4life.com/6-natural-immune-system-boosters/

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články