Dobré rady Najčítanejšie 

Kto je fotogenickejší? Sympatická Janka Hospodárová má nového psíka

6 praktických rád, ako domácemu miláčikovi pripraviť bezproblémový príchod do nového domova

Keď sa čaká na príchod nového člena domácnosti, či už psíka alebo mačky, všetci sú natešení a celí nedočkaví na ten nový uzlíček šťastia. Jeho začlenenie do vášho domova by mala sprevádzať dôkladná príprava, ktorá celú situáciu zjednoduší – a to nielen vám, ale aj zvieraťu. Je potrebné si uvedomiť, že zviera potrebuje nejaký čas na to, aby si všetko dôkladne „očuchalo“, preskúmalo a oboznámilo sa so všetkým novým, čo ho v doteraz neznámom prostredí čaká. Okrem základného vybavenia, ako je peleštek, miska, vôdzka a podobne, je potrebné myslieť aj na nutnú prevenciu proti vnútorným a vonkajším parazitom. A ak už doma nejaké iné zviera máte, je potrebné zabezpečiť aj jeho preventívne ošetrenie.

  1. Pokoj – nový prírastok by v prvom rade mal mať dostatočný pokoj. K tomu patrí aj miesto, ktoré bude vyhradené len pre neho. Domáci miláčik tak bude mať istotu, že kedykoľvek sa bude v novom prostredí chcieť schovať alebo si len oddýchnuť, bude toto miesto slúžiť výhradne jemu.
  1. Zabezpečenie základných potrieb – každý nový domáci miláčik by mal mať svoju vlastnú misku na vodu a jedlo, prostriedky na ošetrenie srsti, peleštek alebo aspoň deku, obojok a vôdzku. Mačky potrebujú toaletu a absorbčný materiál do toalety, tzv. mačkolit. Ďalej by mal nový majiteľ zvieraťu zabezpečiť vhodnú stravu zodpovedajúcu druhu, plemenu a veku. Nebolo by na škodu, keby prvých pár dní domáci miláčik dostával stravu od svojho chovateľa a mal tak lepšiu možnosť zvyknúť si na nové prostredie a plynulejšie tak prejsť na stravu od nového majiteľa.
  1. Vedomosti a obozretnosť – ak je nový domáci miláčik naše prvé zviera, mali by sme poznať pár základných zásad. Od chovateľa si šteniatko môžete prevziať najskôr po 7. týždni veku. Na začiatku života by malo byť preventívne odčervené podľa postupu opísaného v nasledujúcom bode. Raz by malo byť očkované proti psinke a parvoviróze. Ďalšie možné očkovania sú proti infekčnému zápalu pečene a parainfluenze. Mačiatko, ktoré by sme nemali dostať skôr ako po 8. týždňoch od narodenia, by malo byť chovateľom celkom trikrát odčervené a očkované proti mačacej vírusovej rhinotracheitíde, mačacej kalciviróze a mačacej panleukopénii. Všetky očkovania by mali byť zaznamenané v očkovacom preukaze. Ak to tak nie je, mali by ste sa radšej poobzerať po svedomitejšom chovateľovi.
  1. Očkovanie a preventívna starostlivosť v novom domove – ďalšia starostlivosť je už na novom majiteľovi. Ideálny očkovací postup vám odporučí veterinár pri prvej prehliadke. Prevenciu proti vnútorným a vonkajším parazitom môžete začať sami. Šteniatka môžete odčervovať napr. veterinárnym liečivým prípravkom Drontal JUNIOR perorálna suspenzia. A to v 2., 4., 8. a 12. týždni a v 4., 5. a 6. mesiaci veku. Ďalej je potrebné preventívne odčervovať každé 3 mesiace, rovnako ako dospelých psov, a to napríklad prípravkom Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety. Ak ste si zaobstarali veľké psie plemeno, vhodné sú tablety Drontal PLUS flavour 35 kg. V prípade mačiek a mačiatok môžete použiť Drontal tablety, ktoré majú elipsoidný tvar pre lepšiu aplikáciu. Všetky uvedené prípravky z radu Drontal sú veterinárne lieky.
  2. Pripraviť na príchod nového domáceho miláčika aj ostatné zvieratá – v tomto prípade myslíme najmä z hľadiska možného prenosu vnútorných aj vonkajších parazitov. Domáci miláčikovia sa totiž budú chcieť zoznámiť zblízka očuchávaním a hraním sa, teda priamym kontaktom. Preto by sme mali zvieratá preventívne ošetriť. Pri prvom odčervení nového zvieraťa odčervujeme aj ostatné zvieratá v domácnosti, napríklad prípravkami radu Drontal, ako je to uvedené v predchádzajúcom bode. Na ochranu psov a mačiek pred vonkajšími parazitmi je možné použiť antiparazitický obojok Foresto, ktorý má repelentný účinok – t. j. zabíja kliešte ešte pred prisatím a hubí blchy. Účinkuje až 8 mesiacov. Ak chovateľ psov preferuje na prevenciu radšej spot-on prípravky (kvapky za krk), môže použiť napríklad pipetu z radu Advantix, ktorá má takisto repelentný účinok. Je však vhodná len pre psov, pre mačky je toxická. Ak už v domácnosti nejakého psa máme, je dobré mu dávku Advantixu aplikovať približne 2 – 3 dni pred príchodom nového domáceho miláčika.
  3. Novému členovi rodiny sa venujte s láskou a maximálnou starostlivosťou – šteniatko aj mačiatko potrebujú vašu pozornosť. Čas, ktorý spoločne trávite hraním, učením a vzájomným poznávaním, prispieva k vybudovaniu krásneho vzťahu medzi zvieraťom, chovateľom a jeho rodinou. Ak sa budete svojmu domácemu miláčikovi venovať, odmení sa vám svojou oddanosťou a pravou zvieracou láskou, ktorá skvele pôsobí aj na zlepšenie nálady a odbúranie každodenného stresu.

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články