Najčítanejšie Vaše príbehy 

Keď som stretla Petra, nemohla som uveriť svojmu šťastiu, ale rozprávka sa náhle skončila

Dnešná mládež sa sťažuje, že kvôli množstvu sociálnych sietí si mladí ľudia ťažko hľadajú partnera. Vzťahy netrvajú dlho a nemajú čas silnieť. Za všetko môže obrovský počet potenciálnych konkurentov a nereálne vysoké nároky na oboch stranách. A čo môžeme povedať o staršej generácii: vdovy, vdovci a obyčajní rozvedení. Plní nervov a nespokojnosti. Ako sa stať pokojným človekom, keď vám partner, s ktorým sa tak dlho snažíte vybudovať normálny rodinný život, jednoducho prestáva rozumieť? A takýchto situácií je každým rokom viac a viac.

Michal, môj prvý manžel, bol zvláštny človek. Úprimne mu za pár chvíľ zo srdca ďakujem. Nikdy mi napríklad nevyčítal, že nemôžem mať deti. S istotou viem, že veľa mužov by nechcelo žiť s takouto ženou. Všetko dokonale chápem, ale moja choroba nijako nezávisí od mojich túžob alebo úsilia. Absolútne nie. A Michal bol na to pripravený. Nie nadarmo sme spolu žili asi 20 rokov. Ďakujem drahý. Ale v jeho povahe bolo aj veľa nevýhod. Napríklad nedostatok iniciatívy. Toto bola podľa mňa jeho najväčšia chyba. Žili sme dobre, to nepopieram. Nemali sme dosť hviezd na oblohe, ale niekedy sme si mohli dovoliť ísť na dovolenku do zahraničia. Nikdy sme nemali auto a mesto, v ktorom žijeme, nie je také veľké. Ako ma však rozzúrilo, že môj manžel nikdy nemal ani vodičský preukaz. Ako to, že nedokážeš to, čo dokážu aj tínedžeri na Západe?! No je to smiešne.

Alebo je tu ďalšia vec: ktorá osoba so zdravým rozumom by nechcela zlepšiť svoje životné podmienky? Nehovorím o vile na brehu mora, ale ak je to možné, zmeňte aspoň byt na lepší variant. Urobte aspoň nejaké opravy. Toto je normálne! Ale môj bývalý sa na tento problém pozeral po svojom. Keď som našla veľmi dobrú možnosť výmeny, odmietol. Povedal, že dostať sa do práce mu bude trvať oveľa dlhšie a vo všeobecnosti sú kozmetické opravy maximum, čo potrebujeme. A vždy som chcel vysoké stropy, vieš?

Ako sa stať spokojným človekom v takomto prostredí? Vo všeobecnosti som si v určitom okamihu uvedomila, že rozvod je len otázkou času. S Michalom sme sa poznali až príliš dobre a už medzi nami nebol záujem. Na môj návrh pokojne zareagoval, zobral si veci, časť peňazí a byt mi prenechal. Žiadne škandály a reklamácie. Aj v tomto smere mu to bolo jedno. Zatiaľ čo ja som, naopak, zažila obrovský emocionálny vzostup. Nový život, neznáme možnosti. Predsa nové rytmy.

Rok a pol po rozvode. Zaregistrovala som sa na mnohých stránkach, začala sa o seba starať a predsa…chcem vám porozprávať o mojom poslednom gentlemanovi, s ktorým sme spolu dokonca dva mesiace bývali. Toto bol môj najvážnejší vzťah po svadbe s Michalom.

Petra som mala rada, pretože mal pripravenú odpoveď na každú moju otázku. Zdalo sa, že vie všetko na svete. Ako najlepšie variť, ako sa starať o rastliny, kde je lepšie nakupovať potraviny a z akých dôvodov. Bol  vdovec, takže pripisovať jeho osamelosť jeho zlému charakteru by bolo krátkozraké. V porovnaní s bývalým manželom je to nebo a zem. Je vždy príjemné, keď sa vaše úsilie berie vážne a dokonca aj dobré rady.

Chodili sme spolu len mesiac.  Peter ma nikdy neodmietol. Pracujem ako učiteľka spevu na základnej škole, takže mám veľa voľného času, najmä potom, čo sme prešli na dištančnú výuku. Keď sa Peter nasťahoval ku mne, niekoľko dní som od neho nič nevyžadovala. Do práce odchádzal ráno, no zvyčajne prichádzal o štvrtej. Bolo to pre mňa trochu skoro, ale bola som pripravená byť trpezlivá a prispôsobiť sa. Hlavné je, že mi partner môže pomôcť, pohladiť ma, opýtať sa, aký som mala deň. A niečo z toho urobil. Myslela som, že som pochopila, ako sa stať pokojným človekom. Ale z praktického hľadiska… toto som nečakala. Nikdy som si nemyslela, že existujú muži, ktorí nedokážu vymeniť žiarovku. To znamená, že by mi teoreticky mohol napísať prácu o tom, koľko wattov výkonu obsahuje a kedy bola vynájdený. Ale zaskrutkovať to ručne… Alebo aj zavesiť obraz na stenu je katastrofa.

Rovnako je to aj s varením. Viem si uvariť sama, ale mám odskúšané jedlá. Povedzme, že z mojich osobných receptov. Petrovi sa však takéto jedlá nepáčili. Musím to vylepšiť. Hovorím: „Ukáž mi, pozriem sa . “ A on: „Nie, všetky ingrediencie a kroky poznám naspamäť, dovoľ mi, aby som ti povedal a zvyšok urobíš ty . “ Čo vám poviem, iniciatívy je viac než dosť, ale chlap musí mať aj šikovné ruky. Náš vzťah sa pre nás oboch stával napätý. A v určitom okamihu sa Peter sám odsťahoval a ja som ho nezastavila.

Čo by som chcela povedať: Vôbec neľutujem, že som sa s Michalom rozviedla. Myslím, že by sme boli jeden z druhého úplne sklamaní. Áno, niektoré veci som si uvedomila na vlastnej koži. Napríklad, ako sa stať pokojným človekom. Ale na druhej strane nevidím zmysel niečo meniť na svojich názoroch a správaní. Len škoda, že som sa rozviedla neskoro a môj výber mužov takpovediac nie je taký bohatý, ako by mohol byť, keby sme sa rozviedli pred 10 alebo 15 rokmi.  Život pokračuje aj po päťdesiatke. Hovorím si, že nič ešte nie ej stranené.

Vaša Katarína

Inšpirovaná Takprosto

foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články