Najčítanejšie 

Jej bábky liečia dušu – príjemný rozhovor so Zuzankou Almáši Koreňovou

Príbeh

Ja som typ človeka, ktorý sa veľmi rýchlo rozhoduje. Lebo chcem naplno žiť a využiť podľa možnosti všetky príležitosti, ktoré môžem žiť. Takže aj keď sa ma snaží niekto prehovoriť s odôvodnením, že je niečo ťažké, tak v tom prípade som ja ten kontra scenárista a aj tak si urobím po svojom. Lebo som naučená niesť následky za svoje rozhodnutia a neobviňovať nikoho ani seba z prípadného zlyhania. V takom prípade sa oprášim a idem ďalej, lebo pokiaľ je človek zdravý, dokáže všetko, čo len chce. V mojom slovníku neexistujú slová NEVIEM a NEDÁ SA. A tak to bolo aj s mojím podnikaním. Jednoducho som spravila rozhodnutie a išla som do toho. S ľahkosťou a hravosťou, bez nejakého extra veľkého dôrazu. Lebo keď nevyjde jedno, je X iných možností.

Príbeh môjho podnikania, respektíve časť z neho, má začiatok v detstve. Ten príbeh je doslova kúzelný a keď ho rozprávam, ľudia počúvajú s otvorenými ústami. Sú so mnou v tom príbehu a už mnohí mi dali spätnú väzbu, že som ich mojim príbehom inšpirovala k tomu, aby sa aj oni pustili do toho, čo milovali už v detstve. Časom na to zabudli pod vplyvom iných okolností alebo aj proti svojej vôli robili to, čo sa od nich očakávalo, lebo to tak chceli napríklad rodičia.

Tu sa dostávam k ďalšej odpovedi…

 

Autentickosť ako hodnota

Moja pridaná hodnota je tá, že som zásadne autentická. Mám rada prirodzenosť, lebo tá je základom charizmy. Na nič sa nehrám a neverím teoretikom. Preto je aj môj život a tiež podnikanie postavené na príbehoch. Príbehy figurujú na mojich seminároch a školeniach, pri rôznych témach a tiež figurujú pri mojich hand made produktoch. Odjakživa som milovala písať a rozprávať príbehy. Tie totiž vytvárajú okamžité obrazy v hlave, zapájajú do procesu zmysly a to spôsobuje, že som ľahko zapamätateľná ja aj to, čo hovorím. Zriadila a viedla som okrem iného aj materskú školu Montessori a to mi veľmi pomohlo ešte viac si zvedomiť dôležitosť zmyslového učenia. Milujem sa v práci hrať a to je moja výsada. Lebo ľudia sú pri mne aktívni a nechce sa im ísť ani domov. Často chodievam aj k študentom do škôl. Mám vynikajúce spätné väzby a veľmi ma to baví. Lebo viem, že všetko je len o prístupe. Teória sa dá rýchlo nabifliť a potom aj rýchlo zabudnúť. Preferujem prednášanie bez Powerpointu. Je to preto, že mám rada osobný kontakt, akciu a improvizáciu. Nastavujem sa podľa zloženia publika a samozrejme, v niektorých nevyhnutných prípadoch viem zapnúť aj dataprojektor Ako jedna z minima ľudí na Slovensku aj v Čechách mám absolvované špičkové kurzy.

Okrem Kouča, mediátora a lektora som NLP Master a Transformačný spíker. To sú devízy, na ktoré som mimoriadne hrdá, lebo viem takmer okamžite zistiť, s akým človekom komunikujem a ako sa na danú komunikáciu nastaviť tak, aby sme z nej všetci mali prospech. Na seminároch a školeniach využívam a spájam niekoľko ročné skúsenosti a zručnosti lektora, kouča, mediátora aj NLP Mastra a rečníka. Počas svojej praxe som pracovala so všetkými vekovými kategóriami a fascinuje ma, ako sa to dá s ľahkosťou a nadšením.

Moje podnikanie zahŕňa okrem lektorovania a koučovania aj hand made tvorenie. Tu tiež naplno využívam získané vedomosti, zručnosti a skúsenosti. Veľmi mi to pomáha pri marketingu a komunikácii so zákazníkmi. Tento môj biznis doslova vystrelil raketovou rýchlosťou a produkty si získali už pomaly celé Slovensko a poznajú ich už aj v zahraničí. Manžel to nazval „fenomén“ a sú to šité bábky na mieru s osobnou charakteristikou pre konkrétneho človeka.

Veľa ľudí sa ma pýta, ako je to možné, že všetko, do čoho sa pustím, mi ide úplne s prehľadom a jednoducho s nadšením. Niekedy som nevedela odpovedať, ako to robím. Teraz už viem. Lebo mám nástroje, poznám stratégie a viem o nich podávať informácie tak, aby si aj druhí vedeli nájsť prácu, ktorú budú robiť s radosťou. 

Môj voľný čas je zároveň moja práca

Môj voľný čas je zároveň aj moje podnikanie. Odkedy som sa odpojila od práce na trvalý pracovný pomer, mám svoj čas vo svojich vlastných rukách. A hlavne prežívam tvorivý proces, ktorý mi v klasickom zamestnaní absentoval. Milujem svoju prácu a beriem ju ako hru. Ľudia sa ma pýtajú ako to robím, že som stále veselá a plná energie. Je to tým, že robím, čo ma baví. A keď si potrebujem dať pauzu, tak čítam, idem si zacvičiť alebo zabehnúť. A nájdem si aj čas na stretnutie s priateľmi. Všetko, čo robím, ma rozvíja. Či je to čítanie, komunikácia s ľuďmi, zákazníkmi, klientmi. Aj keď idem na kurz či seminár alebo ja niečo organizujem, to všetko je môj osobný rozvoj. Dokonca aj to, keď natrafím na človeka, s ktorým si napríklad hneď navzájom „nesadneme“. Tam hľadám možnosti, ako „nasadnúť na jeho vlak“ a spoznať ďalší rozmer.

Aktivity

Moje aktivity sú najmä tvorenie, organizovanie a vedenie seminárov, školenia pre rôzne vzdelávacie agentúry. V súčasnosti píšem už aj svoju knihu a verím, že v roku 2018 sa dostane aj do rúk čitateľov. Prezradím len toľko, že to bude rozprávka pre dospelých a mnohí si po jej prečítaní ešte viac uvedomia svoju hodnotu. Svoj vlastný web nemám, nejako som ho ešte stále nestihla dať dokopy a som k nájdeniu na FB, pod mojím menom Zuzana Almáši Koreňová alebo tiež na funpage Bábky, ktoré liečia dušu.

Odkaz

Čitateľom chcem odkázať, aby si naplno užívali cestu životom. Aby sa prestali zameriavať na to, čo nechcú, lebo to je čas, kedy môžu ľahko prísť aj to, čo chcú a život im už neskôr nemusí ponúknuť ďalšiu príležitosť. Aby sa ľahko rozhodovali, lebo akokoľvek sa rozhodnú, vždy ich čaká nejaká cesta, kde sa môžu veľa naučiť. Tiež chcem odkázať, že chyby sú dovolené a pomáhajú nám rásť. Myšlienka, ktorá ma sprevádza celým mojim životom, bola vyrieknutá aj Mariou Montessori a ja sa s ňou úplne stotožňujem: „Podstatou nezávislosti je schopnosť urobiť niečo sám.“

Ďakujem za príjemný „rozhovor“ PhDr. Zuzana Almáši Koreňová

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články