Aktuálne Dobré rady 

Dômyselné tipy od svetoznámeho spisovateľa Paola Coelha, ako si užívať život po 50, 60, alebo 70-tke?

V druhej polovici života je najnaliehavejšia otázka šťastia. V prvej polovici života môžete rátať so šťastnou náhodou, výhodnou príležitosťou, so šťastnými hviezdami. S pribúdajúcim vekom si potom uvedomíte, že šťastie je akýmsi životným prostredím, ktoré ste si vytvorili sami vlastnými rukami, vlastným mozgom a plnením svojich snov.

Brazílsky spisovateľ Paolo Coelho má 76 rokov, stále píše knihy, v ktorých sa zamýšľa nad tým, čo je pre človeka dôležité a čo druhoradé, ako nájsť vnútornú harmóniu a ovládať všetky svoje emócie.  Prozaik radí svojim čitateľom, ako sa naučiť užívať si život po 50, 60, alebo 70-tke. Áno, áno, na učenie nikdy nie je neskoro.

Prvá rada: Maj trpezlivosť!

Život je niekedy prekvapivo skúpy – celé dni, týždne, mesiace, či roky sa v živote človeka nič nemení a potom zrazu príde doslova lavína. Táto predstava o cyklickej povahe života sa mi veľmi páči. Ak sa vám váš život zdá jednotvárny, neznamená to, že je prázdny a nezmyselný. Je ale čas na meditáciu a zamyslenie sa nad minulosťou. Vesmír vám dáva tento čas, aby ste sa pozreli do seba, načúvali vnemom a oddýchli si od emočného stresu.. Akonáhle je tento proces dokončený, znovu uchopte kormidlo silnejšie. Ponorte sa do oceánu udalostí.

Druhá rada: Zbavte sa negativity

Koľko zo svojej energie a sily ľudia minú na hnev, na pomstu, na to, že sa niekomu snažia dokázať svoju pravdu, prípadne niekoho potrestať. Paolo Coehlo má na to úžasnú vetu: „Diplomacia je umenie oddialiť rozhodnutie, kým problém sám nezmizne!“ V živote si totiž často myslíme, že náš ďalší život závisí od rozhodnutí, ktoré sme urobili. Čo, ak to tak nie je? Príklady? Majetkové spory medzi príbuznými, nechuť k nevestám a zaťom, pokusy o záchranu nefungujúceho manželstva. Príklad zo života: „Jednej žene sa jej nevesta veľmi nepáčila. Stále to opakovala svojmu synovi, ale ten ju nepočúval a nechcel sa so svojou ženou rozísť. A ako sa to skončilo? Táto nevesta jej porodila tri úžasné vnúčatá a až do smrti sa starala nielen o jej syna, ale dochovala aj túto svoju svokru. Zbavte sa preto negativity vo svojej duši. Život je oveľa múdrejší ako my.

Tretia rada: Buďte veselí!

Ak nemáte radi dobrodružstvo, vyskúšajte rutinu, je nesmrteľná. Veľkí myslitelia minulých storočí odporúčali cestovanie. Do iného kontinentu, inej krajiny, alebo aspoň do iného mesta. Verili, že človek sa domov vráti zmenený. Cestovanie upokojuje nervy, odvádza pozornosť od stereotypu, prevetrá dušu iným vzduchom.

Štvrtá rada:Naplňte si život niečim krásnym!

Ak ste schopní vidieť krásu, je to len preto, že krásu nosíte v sebe. Svet je ako zrkadlo, v ktorom každý vidí svoj vlastný odraz. Ako sa zo suchého pichľavého konára zmeniť na voňavú ružu? Je to veľmi ťažká úloha. Urobte si inventár svojho života, naskenujte všetko do najmenších detailov. Odstráňte to, čo vás ničí, rozhorčuje, utláča. Prestaňte byť na seba lakomý, choďte do obchodu a kúpte si niečo, po čom túžite a dlho ste si mysleli, že na to nemáte peniaze. Doprajte si lahôdky. Pozvite starých priateľov, aby ste sa s nimi podelili o radosť z nového života. Povyhadzujte všetko staré z domu, čo nepotrebujete a kúpte si niečo pekné, nové. Čítajte skvelú literatúru, počúvajte hudbu, ktorá sa vám páči a hlavne vnímajte prírodu!

Takže máme pred sebou veľa práce na vlastnom zdokonaľovaní sa. Výsledok určite stojí za to!

Zdroj foto Wikipedia

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články