Aktuálne Zdravie 

Dobré rady na liečbu zápalov horných dýchacích ciest

Ako na liečbu boľavého hrdla?

Zápalom horných dýchacích ciest zimné mesiace prajú. Príčin je viacero. Napríklad za také prechladnutie môžu neraz teplotné šoky, ktoré organizmus nezvláda práve najlepšie. Bez ohľadu na situáciu, z času na čas musíme predsa len vybehnúť z domu von, kde je teplota výrazne nižšia. Vtedy stačí len krátke „ofúknutie“, a nádcha, prechladnutie či boľavé hrdlo nám bude tento výlet ešte pár dní pripomínať. Bolesť hrdla či angína sú všetkým dôverne známe – každú sezónu sa plnia čakárne pacientmi, ktorí sa v tej najlepšej domnienke dožadujú receptu na antibiotiká. Skôr, ako s tým začnete aj vy, overte si, či ich skutočne potrebujete. Účinné sú totiž len pri angíne spôsobenej bakteriálnou infekciou. Avšak efektívne si viete pomôcť aj v ostatných prípadoch.

Prečo sú zápaly v ústnej dutine také časté?

Dôvodov je viacero. Sliznica úst a nosa najčastejšie prichádza do styku s baktériami a vírusmi, ktoré spôsobujú nielen spomínané ochorenia. Mandle sú pritom akousi „záchytnou stanicou“; doslova stoja v prvej obrannej línii imunitného systému. Disponujú mechanizmami na efektívne zneškodnenie nebezpečenstva. Avšak platí to len v prípade, že sú spolu so sliznicou dostatočne silné a zdravé. K tomu potrebujú vlhkosť – nielen dopĺňaním tekutín, ale tiež zo vzduchu. Je preukázaná súvislosť medzi suchým vzduchom a zvýšenou náchylnosťou na zápaly horných dýchacích ciest. Preto sú typické práve pre zimné obdobie – prekúrené interiéry a znížená frekvencia vetrania sliznice vysušujú, čím sa znižuje ich odolnosť a následne aj schopnosť poradiť si s baktériami a vírusmi.

Akútne infekcie horných dýchacích ciest sú najčastejšie spôsobené vírusmi. Je dôležité rozlíšiť, či ide o zápal hltana (faryngitída), hrtana (laryngitída) alebo mandlí (angína, tonzilitída). Všetky diagnózy majú veľmi podobné príznaky: k spomínanej bolesti hrdla a ťažkostiam s prehĺtaním sa môže pridružiť nádcha, kašeľ, zvýšená teplota, malátnosť, bolesť svalov a kĺbov. Nezvyčajné nie sú ani kombinácie týchto ochorení. Najčastejšie postihujú deti,  no nevyhnú sa im ani dospelí. Pri liečbe nezabúdajte na zvýšený príjem tekutín a často vetrajte – chladný vzduch vám prinesie úľavu. Počas spánku by celková teplota v miestnosti nemala prekročiť 18°C. S antibiotickou liečbou treba rátať v prípade, že zápal spôsobili baktérie. Najčastejšie ide o streptokoky, stafylokoky alebo pneumokoky. Príznakom sú červené opuchnuté mandle s bielym hnisavým povlakom, čo prehĺtanie do veľkej miery komplikuje. Ak sa u vás objavili, návštevu lekára určite neodkladajte.

Po čom siahnuť a kedy

Za bežných okolností (ochorenie spôsobené vírusom), si efektívne môžete pomôcť aj doma. Vari najznámejšia prvá pomoc pri prvých príznakoch bolesti hrdla, je kloktanie slanou vodou. V lekárni je tiež dostupné množstvo pastiliek, sprejov a tinktúr, ktoré zmiernia bolesť a potlačia zápal. Ak nechcete nechať nič na náhodu, spoľahnite sa na voľnopredajný liek Glimbax. Obsahuje účinnú látku diklofenak, ktorá má antiflogistické a analgetické vlastnosti. Vďaka tomu uľaví od bolesti a pomáha liečiť zápal. Glimax nájdete  vo forme roztoku bez obsahu alkoholu určeného na kloktanie, alebo v 2x koncentrovanejšom spreji, ktorý sa streknutím priamo aplikuje na miesto postihnuté zápalom. . Nemusíte sa báť ani nepríjemnej pachuti – Glimbax má príjemnú mätovo-broskyňovú chuť. Navyše sa veľmi dobre znáša a odporúča  sa aj po stomatologických zákrokoch či na liečbu áft.  Výdaj lieku nie je viazaný na lekársky predpis. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa, alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Text a foto Botticceli

Ilustračná foto Depositphotos.com

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články