Aktuálne Vaše príbehy 

Dnes už mám silu napísať vám, čo sa mi stalo v tento krásny deň (19.jún 2024)!

Boli sme s manželom prvýkrát v tejto sezóne na našich obľúbených Zlatých pieskoch. Užili sme si slnka i vody. Večer sme si ešte posedeli na našej krásnej záhrade obdivujúc oleandre, ktoré nám ešte nikdy takto nekvitli.

Okolo 20,00  som zrazu ľavým okom videla ako cez mikroténové vrecúško. „To určite za chvíľu prejde a zrak sa vyčistí,“ hovorila som si. Ale nie! Oko ma kdesi vzadu začalo veľmi, veľmi bolieť. „Do rána to prejde a pôjdem k môjmu obvodnému, ten mi dá na to určite účinné lieky.“ Manžel však zavelil, že žiadny obvodný, ale očný lekár. Ľavým okom som vôbec nevidela a bolesť sa stále stupňovala. Pravým okom som našla na internete najbližšiu očnú ambulanciu v Pezinku. Patrí do siete uznávaného MUDr. Bohma. Bola som akútny prípad a zobrali ma ihneď. Diagnóza- akútny glaukóm s úzkym uhlom, s nemerateľným, teda mimoriadne vysokým očným tlakom. Kvapky, ktoré sa v takýchto prípadoch používajú nepomohli. Verdikt znel okamžitá laserová operácia. Manžel ma odviezol do Devína na kliniku dr. Bohma. Okamžite sa začal boj o záchranu môjho oka. Laser, potom dve hodiny pauza a opäť laser. Už bol očný špecialista spokojný, že očná tekutina začína odtekať. Uvoľnil sa tlak a ukrutná bolesť oka pomaly ustupovala. Na druhý deň kontrola očného tlaku a vôbec všetkých funkcii oka, ktoré je možné s dnešnými prístrojmi sledovať. Stále som na oko nevidela. Ani na tretí, či štvrtý deň. Až potom sa mi pomaly začalo rozjasňovať. Ešte ani dnes po 11 dňoch od operácie to nie je tak, ako predtým, ale oko je zachránené. Očné nervy ten tlak našťastie prežili.

Čo vlastne spôsobilo tieto moje náhle problémy? Podľa odborníkov je to len a len dedičná záležitosť a genetická výbava oka.  A tak prichádza náhle, takže si predtým vôbec nemusíte všimnúť, že sa s okom niečo deje. Žiaľ, stáva sa to aj mladým ľuďom, dokonca bábätkám. Píšem to len preto, aby ste si dali skontrolovať očný tlak. Len tak môžete zabrániť ťažkému priebehu zeleného zákalu.

Ešte mám pred sebou dlhú cestu. Oko sa musí úplne zahojiť a potom možno operácia šedého zákalu….

Text a foto Libuša Sabová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články