Najčítanejšie Zaujímavosti 

Dnes táto filmová legenda oslavuje 80 rokov

Catherine Denevue je francúzska herečka, speváčka, modelka a producentka, ktorá sa považuje za jednu z najväčších európskych herečiek.  Narodila sa 22. októbra 1943 v Paríži ako Catherine Fabienne Dorléac.  Jej rodičia boli divadelní herci Maurice Dorléac a Renée Simonot.  Má dve sestry, Françoise Dorléac a Sylvie Dorléac, a nevlastnú sestru Daniele. 

Svoju filmovú kariéru začala v roku 1957, keď mala len 13 rokov, v malých úlohách v menej známych filmoch.  Preslávila sa v roku 1964 v hudobnom filme Jacquesa Demyho Dáždniky z Cherbourgu, kde stvárnila romantickú dievčinu, ktorá sa zamiluje do mladého vojaka.  Neskôr hrala pre rôznych režisérov, ako napríklad Luis Buñuel, François Truffaut a Roman Polanski.  Jej najznámejšie filmy sú Repulsion (1965), Belle de Jour (1967), Tristana (1970), Mississippi Mermaid (1969), The Last Metro (1980), Indochine (1992), 8 Women (2002) a The Truth (2019). 

Za svoje herecké výkony bola nominovaná na 14 Césarov, z ktorých vyhrala dva: za The Last Metro a Indochine.  Za Indochine bola tiež nominovaná na Oscara za najlepšiu herečku.  V roku 1985 sa stala oficiálnou tvárou Marianne, francúzskeho národného symbolu slobody.  Okrem filmov sa tiež venovala spevu, modelingu a produkcii. Je matkou dvoch detí: Christiana Vadima a Chiary Mastroianni. 

Catherine Denevue je ikonou francúzskeho a európskeho filmu, ktorá si udržala svoju krásu a talent po celé desaťročia. Je obdivovaná nielen divákmi, ale aj kolegami a kritikmi. Jej meno je spojené s eleganciou, mystikou a sofistikovanosťou. 

Foto Depositpotos.com

Zdroj Wikipedia

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články