Najčítanejšie Vzťahy 

Deti zvládnu rozchod, či rozvod rodičov podľa toho, ako to zvládnu rodičia

Ak sa vedia rodičia dohodnúť a neriešia všetko cez výbuchy emócií, zloby, nenávisti, ak deti vidia pevných, dospelých ľudí, ktorí z nejakého dôvodu idú od seba, neprichádzajú o jeden prepotrebný postulát pre ich vývoj: Ostrov istoty.
Psychicky pevný rodič, psychicky pevné dieťa. Rodič „večná kôpka nešťastia“, dieťa neskôr to isté. Lebo ak deťom ukáže technológie ako prekonať ťažké obdobia, prevezmú ich. Ak im ukážete iba plač a neustále zosypávanie sa, automaticky to nakopírujú. Preto sa neraz na konzultáciách pýtam: Čo robili vaši rodičia, keď nastala krízová situácia? A dostávam rôzne odpovede, napríklad „zlostili sa“, „upadli do apatie“, „vinili iných“, „vinili seba“ a čuduj sa svete, presne to isté zrazu robí aj človek, ktorý sedí oproti mne s dlaňami v rukách.
Ak nastáva odlúčenie, ticho šepkám mojim klientom:
1, Nerobte si zo svojich detí spovedníkov.
2, Nenahrádzajte syna na miesto manžela, dcéru na miesto manželky.
3, Ak plačete, robte tak čo najviac vtedy, kedy vás deti nevidia. Plač je totiž v takejto extrémne ťažkej vypätej psychickej situácii správny nástroj, uvoľňuje napätie, len sa nesmie jeho používanie prehnať a zmeniť sa s ním na martýra.
4, Nerozprávajte o svojej situácii všetkým, nájdite si jedného, maximálne dvoch spovedníkov. Zdroj bolesti je silný, dlho bude produkovať žiaľ, bolesť, beznádej – toto treba z vnútra vykladať von. V Amerike si tretina obyvateľov platí psychológa. Ak si však nájdete empatickú bytosť, ktorá vás vie vypočuť (aj keď sa budete opakovať – lebo bolesť je rovnaká), nebude vás prerušovať, potvrdí vaše emócie, nemusíte platiť nikoho, postačí vám kávičková terapeutka či pivný terapeut. Ak však váš bôľ presiahne silu vašej psychickej odolnosti a naručí spánok a chod vášho života, okamžite vyhľadajte odbornú pomoc.
5, Zamestnajte sa prácou, choďte medzi ľudí, do prírody, proste potrebuje vzruchy z vonka, lebo akonáhle budete sami, čierna chmára sediaca u vás v obývačke bytosti na návšteve vás začne pojedať.
6, Nechoďte hneď do nového vzťahu. Nemáte čo ponúknuť. Ste vyhorený, nie ste to vy, iba kohosi zneužijete na svoje „prežitie“.
7, Doprajte si čas, nechcite takúto ranu zahojiť za mesiac. Možno to bude trvať polroka, možno rok. Všetko má svoj dozvuk, prirýchlo „vyriešená vec“ je len vytesnenie a vráti sa. Prehnane vyživovaný problém sa zasa zmení na „nekonečný životný kopanec, ktorý sa nedal odpustiť“ (či začnete nenávidieť mužský alebo žensky rod). Všetko sa dá pochopiť, odpustiť, spracovať a zharmonizovať. Je to spojenie času a vedomého pozorovania svojich emócií, myšlienok a ich kontrolované preprogramovanie.
Každá bolesť sa deje kvôli nám. Nášmu sebauvedomeniu sa, spoznania sa, našej sebapremeny.
Toľko v krátke skratke. Viac v zelenom Šlabikári šťastia: Psychický OBOR https://www.hladohlas.sk/…/slabikar-stastia-5-psychicky… , ktorý som celý zameral na vyrovnanie sa s vnútornou bolesťou hocijakého typu.
Pavel „Hirax“ Baričák
Ilustračná foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články