Čím môže byť bežecká obuv špecifická?

Beh patrí medzi najpopulárnejšie jarné športy u všetkých vekových kategórií. Nestačí sa len „zaviazať“ tomuto zdanlivo jednoduchému pohybu. Síce je nám prirodzený, ale ako si vieme osvojiť dobré, tak aj zlé spôsoby. Tie nás neraz stoja zdravie! Aby sme tomu predchádzali, ešte pred prvým výbehom sa informujme o kvalitnej bežeckej obuvi. Aké máme možnosti?

Spôsobov, ako kategorizovať bežeckú obuv je niekoľko. Môžeme ju rozlišovať podľa terénu alebo podľa vlastných špecifík pohybu, resp. došľapu. S tým úzko súvisí odporúčaná miera tlmenia a úprava zvršku obuvi. Takéto možnosti overení predajcovia predstavujú u všetkých veľkostí a rozlíšení medzi detskou, pánskou a dámskou bežeckou obuvou. Navyše dámske modely najviac prepájajú technologické a dizajnové kvality – a to v čoraz netradičnejších kombináciách. Hrozí ale, že jednotlivé kategórie dámskych bežeckých topánok si mylne zamieňame. Tie „najrizikovejšie“ vysvetlíme.

Neutrálne nie sú vždy minimalistické

A to aj v prípade, keď ide o bežeckú obuv. Sú to úžasné novinky na trhu, pričom spĺňajú všetky základné parametre funkčnej obuvi. Konkrétne minimalistické bežecké tenisky majú špecifický sklon medzi špičkou a pätou. Dochádza konkrétne ku zníženému sklonu, pričom v týchto teniskách nie je možné dosiahnuť vysoké odpruženie. Pri došľape sa cítime akoby sme behali bez topánok – nie sme ani tak ďaleko od pravdy. Inak by sa v tejto kategórii nevynímala barefoot obuv. Sklon je tam prakticky nulový a my si užívame takmer prirodzený kontakt s terénom.

V inej kategórii rozlišujeme neutrálnu bežeckú obuv. Neutrálnu nie až natoľko, aby nás nemala čím zaujať. Je to jej vyššia klenba vhodná najmä na ľahší tréning. V tejto obuvi sa dobre trénujú aj športy na rýchlosť, ale to až po nadobudnutých bežeckých zručnostiach.

Zdroj obrázku: Jacob Lund / Shutterstock.com

Reklamný článok Seocentrum s.r.o.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články