Krása Najčítanejšie 

Bývala modelka Pavlína Pořízková: „Prežila som smútok, osamelosť, izoláciu, rozvod, aj smrť blízkeho človeka.“

Krása, na rozdiel od nádhery, nezávisí od hebkej žiarivej pokožky či symetrických čŕt. Krása nie je odkázaná na to, aby zodpovedala tomu, čo svet vôkol vás považuje za hodné pozornosti. Nejde o to, že krása sa nemôže spájať s mladosťou, môže. No nie je od mladosti závislá.

Vo vojne o sebaprijatie musím bojovať sama proti sebe, nie vymazávať, ale získavať: sebavedomie, sebaistotu a prijatie. Chcem byť videná za všetko, kto som: tá dobrá, tá zlá, tá krásna.-

 

Všetky modelky volali a aj volajú dievčatá. Bez ohľadu na ich vek. Prečo v modelingu nie sú žiadne ženy? Pretože dievča nevie povedať nie. Dievča nepozná svoju vlastnú silu. Dievča nepozná svoju hodnotu. Dievča chce, aby ho ostatní mali radi, a tak znáša veci, ktoré by znášať nemalo.

Ak má ideálna žena sedemnásť, tak potom je ideálna žena naivná, poddajná, neskúsená a nenáročná. Ideálna žena nie je žena. Je to dievča.

Kiežby som mohla povedať, že som spokojná s tým, že vyzerám na svoj vek. Kiežby som vám mohla povedať, že som, čo sa týka mojich vrások, v stave blaženého pokoja a že som prijala, ako teraz vyzerám. No nie je to tak. Je to každodenný boj so sebaprijatím. Musím si neustále pripomínať, že presne toto sa deje, keď máte dosť šťastia, aby ste mohli zostarnúť. Viete, kedy nebudete mať vrásky? Keď zomriete mladí.

Spisovateľka a bývala modelka Pavlína Pořízková nám prostredníctvom tejto knihy otvorene a citlivo dovoľuje nahliadnuť do svojej duše. Píše o zložitom prežívaní ženskosti v každom veku, pričom lesklé obálky magazínov necháva za sebou.

Pavlína Pořízková sa narodila v Československu a preslávila sa ako modelka. Na obálke časopisu Sports Illustrated Swimsuit Issue sa po prvý raz objavila v roku 1984. V roku 1989 bola tvárou pre značku Estée Lauder, a teda jednou z najlepšie platených modeliek na svete. Keď účinkovala vo videoklipe k piesni Drive od skupiny The Cars, medzi ňou a ich frontmanom išlo o lásku na prvý pohľad. On mal štyridsať, ona devätnásť. Nasledujúce desaťročia jej priniesli manželstvo, materstvo a nádejnú kariéru spisovateľky. Neskôr aj smútok, osamelosť, izoláciu, rozvod a smrť blízkeho človeka.

Ide o úprimné skúmanie zlomeného srdca, smútku, krásy, starnutia, vzťahov, znovuobjavenia samej seba a hľadania zmyslu života. Celý život sa na ňu dívali, no teraz je pripravená, aby ju aj vypočuli.

Text Mgr. Zuzana Hinduliaková

Foto Juraj Štefanovič

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články