Najčítanejšie Zaujímavosti 

Alžbeta II. ani po 70 rokoch na tróne nie je najdlhšie vládnucou panovníčkou na svete, koľko dní jej ešte chýba?

Kráľovnú Alžbetu II. všetci vnímame ako stabilnú súčasť kráľovskej monarchie od nepamäti. Neuveriteľných 70 rokov už vládne britskej monarchii, a pritom o jej živote stále nevieme všetko. Od 21. marca sa môžete tešiť na viaceré filmy o kráľovskej rodine, ktoré vám čo-to z jej života poodhalia, na televíznej stanici Spektrum.

Ako je to teda s dĺžkou jej vládnutia?

Aj keď kráľovná Alžbeta II. vládne už neuveriteľných 70 rokov, stále to nestačí na titul najdlhšie vládnuceho panovníka na svete. Prvenstvo totiž stále patrí Ľudovítovi XIV., ktorého prezývajú aj kráľ Slnko. Jeho prvenstvo netkvie v dlhovekosti, ale vo fakte, že na trón nastúpil už ako 4-ročný. Kráľovná Alžbeta II. sa tak najdlhšie vládnucou panovníčkou v histórii akéhokoľvek suverénneho štátu môže stať až 27. mája 2024, keď prekoná Ľudovíta XIV., ktorý vládol 72 rokov a 110 dní.

Jeden dom nikdy nestačí

Alžbeta II. má až 6 kráľovských sídel, medzi ktoré rozdeľuje svoj čas. Buckinghamský palác – oficiálne sídlo od roku 1837 pre všetkých britských panovníkov a zároveň aj administratívne sídlo panovníčky. Aj keď tu trávi veľmi veľa času, ide skôr o povinnosť ako o pocit domova. Windsor je najstarší obývaný hrad na svete, v ktorom kráľovná trávi súkromné víkendy, keďže v tomto sídle strávila aj väčšinu svoju detstva. Miesto pre stavbu hradu vybral Viliam Dobyvateľ. Balmoral je kráľovnine druhé súkromné sídlo, ale tentokrát v Škótsku, v ktorom trávi každé leto. K srdcu prirástol najmä jej nebohému manželovi Philipovi, ktorý ho aktívne spravoval a vytvoril v ňom veľkú zeleninovú záhradu. Palác Holyroodhouse je oficiálne sídlo monarchie v Škótsku. Sandrigham je súkromné vidiecke sídlo, kde Alžbeta II. trávi Vianoce až do februára, kedy si pripomína výročie úmrtia svojho otca Edwarda VII. Menej známy zámok Hillsborough pochádza z 18.storočia a je oficiálnym sídlom v Severnom Írsku.

Zaujímavé informácie spojené s kráľovnou Alžbetou II.

 • 8521 hostí sa zúčastnilo jej korunovácie a 27 miliónov jej korunováciu sledovalo v televízii
 • 265 oficiálnych zahraničných návštev do 116 krajín absolvovala počas svojho panovania
 • 3 zo 4 detí kráľovnej Alžbety II. sú rozvedené (Charles, Andrew, Anna)
 • Počas jej vlády sa vystriedalo 14 britských premiérov, 14 amerických prezidentov a 7 pápežov
 • 600 a viac charitatívnych organizácií zastrešuje kráľovná
 • 175 000 blahoželaní poslala jubilantom z kráľovstva a Commonwealthu, ktorý oslávili 100 rokov
 • viac ako 30 psom bola majiteľkou , prvého dostala k 18. narodeninám
 • Kráľovná má právo na všetky neoznačené labute v Británii, čiže všetky
 • V roku 2015 bol vydražený kúsok Alžbetinej svadobnej torty za 500 libier, dokonca s poznámkou, že je stále vhodný ku konzumácii
 • Kráľovniným obľúbeným premiérom bol Winston Churchill
 • Verejný pohreb princeznej Diany mal na svedomí Tony Blair, kráľovská rodina bola rázne proti
 • Kráľovná oslavuje narodeniny dvakrát, raz 21.apríla a druhýkrát 2. sobotu v júni
 • Nikdy nenavštívila Rwandu a Kamerun
 • Bola svedkom zrodu nového plemena „dorgi“- kríženec jej corgi a jazvečíka, ktorého vlastnila jej sestra Margaret

Ak chcete zistiť tie najtajnejšie informácie o kráľovskej rodine sledujte už 21. marca film Alžbeta II. a princ Charles, 22. marca Alžbeta II. a jej premiéri, 23. marca Alžbeta II.- povinnosť predovšetkým, 24.marca Charles a Camilla- Čakanie na trón a 25.marca William a Kate – Kráľovský pár budúcnosti, vždy o 21:00 na televíznej stanici Spektrum.

Zdroj Nikol Kuljavik Marcinová, PR.Konektor

Foto AMC Networks International

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články