Krása Najčítanejšie 

Ako sa správne starať o extrémne suchú a namáhanú pokožku?

Viete, ktorých 5 látok sa postará o to, aby vaša pokožka bola jemná, hydratovaná a vláčna? Prečítajte si o nich v našom článku, v ktorom nájdete aj extra tip na to, ako správne čítať zloženie kozmetických produktov.

Pri kúpe kozmetických produktov sa zamerajte na poradie jednotlivých zložiek uvedených na obale. Na pochopenie zloženia produktov  si zapamätajte jednoduchý tip: jednotlivé zložky sú vždy vypísané v poradí podľa toho, koľko sa ich v danom produkte nachádza. Prvá zložka uvedená na obale má najväčšie zastúpenie v danom produkte. To znamená, že ak je v poradí zložiek glycerín na 5. mieste a kyselina mliečna na  9. mieste, v danom produkte sa nachádza väčšie množstvo glycerínu ako kyseliny mliečnej. Toto pravidlo však platí len vtedy, ak je zastúpenie danej zložky v produkte vyššie ako 1%. Zložky s menej ako 1% zastúpením sú následne uvedené v abecednom poradí. Všímajte si, či sa pre vás a vašu pokožku dôležité zložky nachádzajú na popredných miestach v celkovom poradí. V takom prípade si môžete byť istí, že daný produkt obsahuje také látky, ktoré chcete, potrebujete a hlavne, za ktoré si platíte.

Urea

Urea – sa v súčasnosti vyrába synteticky, a to zo zemného plynu, vody a vzduchu. Na povrchu pokožky je močovina dôležitou zložkou pre udržanie dostatočnej vlhkosti pokožky. Urea obsahuje voľné karboxylové kyseliny a aminokyseliny, sodík, draslík, vápnik, horčík, citrát, amoniak a kyselinu močovú. Urea v špeciálnom masťovom základe pomáha hydratovať pokožku a udržiavať obsah vody v bunkách kože. Je teda súčasťou balzamov na ruky, pery, vo vyššej koncentrácii pomáha aj na otlaky a zhrubnutú kožu na chodidlách.

Glycerín

Glycerín je prírodný produkt, o ktorom ste už určite počuli. Je takmer povinnou súčasťou krémov, sér či emulzií kvôli svojim zvláčňujúcim a vysoko hydratačným účinkom na pokožku tváre i tela. Glycerín má pre pokožku pozitívny vplyv najmä kvôli schopnosti viazať atmosferickú vlhkosť (zo vzduchu) a udržiavať ju v nej. Veľkou výhodou je tiež fakt, že glycerín zvlhčuje pokožku bez pocitu prebytočnej mastnoty. Pokožku ochraňuje pred vysychaním a nadmernou dehydratáciou.

Extrakt z hroznových jadier

Hroznové jadierka sú výnimočným antioxidantom, ktorý sa prirodzene vyskytuje v rastlinách ako napríklad červené hrozno. Ako antioxidant vykazuje široké protektívne pôsobenie na bunky, tkanivá, orgány a celý organizmus. Jadierka obsahujú flavonoidy, ktoré majú vynikajúce antioxidačné vlastnosti, oveľa väčšie ako obľúbený vitamín E, vitamín C či beta-karotén. Extrakt z hroznových jadierok je preto efektívnym kozmetickým prostriedkom, bráni predčasnému starnutiu, obnovuje kolagénové vlákna a udržuje hladkosť i pružnosť pokožky.

Panthenol

Panthenol (provitamín B5), má na kožu mnoho pozitívnych účinkov vrátane schopnosti hydratovať, zjemňovať a podporovať hojenie a regeneráciu. Panthenol je prírodná chemická látka úzko príbuzná s kyselinou pantoténovou, ktorá sa od nej líši iba jedným metabolickým krokom a veľmi ľahko sa na ňu v organizme môže premeniť. Vďaka svojim vlastnostiam výborne prestupuje pleťou. Panthenol podporuje hojenie pleti, hydratáciu, znižuje transepidermálnu stratu vody, zlepšuje stav pleti.

Kyselina mliečna

Kyselina mliečna je považovaná za veľmi účinnú látku, ktorá napomáha zlepšovať stav pokožky pri výskyte akné i vrások, ako aj pri ďalších známkach starnutia pleti. Kyselina mliečna je prirodzenou súčasťou kože, získavame ju napríklad z mlieka, ovocia, zeleniny a ďalších rastlinných zdrojov. Využíva sa najmä v prípravkoch pre omladenie pleti. Je jemná, pleť hydratuje a zvyšuje ochrannú lipidovú bariéru vrchných vrstiev kože. Jej použitie funguje na princípe exfoliácie, kedy je po odstránení odumretých kožných buniek odhalená mäkšia, mladšia pleť, a tak podporuje bunkovú regeneráciu.

TIP na záver

Nezabúdajte, s pribúdaním rokov sa koža stáva čoraz tenšou, vysušenejšou a citlivejšou voči podráždeniu. Správna starostlivosť môže znížiť nepríjemné príznaky a efektívne chrániť kožu pred výskytom nových poškodení. Ako na to sa dočítate aj tu.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články