Ako to robím ja Aktuálne 

Ako ma prešiel ošiaľ po kváskovom chlebe

Chlieb pečiem už roky sama. Jednoducho mojej rodine nechutia umelohmotné, ktoré teraz kúpite v každej predajni. Na prvý pohľad sú síce tieto chleby lákavé, aj pekne voňajú, aj sa dajú zjesť, keď sú úplne čerstvé. Ale na druhý deň je z nich buď guma, alebo papier bez chuti a zápachu. Ja dávam do chlebu 6 surovín. Keď si prečítam, čo všetko dnes dávajú do chleba… Minule som narátala 20 rôznych surovín a látok. Hneď ma prešla chuť. Takže sa vrátim k tomu môjmu chlebu. Po období pečenia chleba s kvasnicami, ktorý chválili všetky návštevy, ma zlákali výsledky takých istých amatérov ako som ja, ktorí piekli chlieb z kvásku. Povedala som si, že sa to musím naučiť. Zarobila som kvások podľa receptu, ktorý nájdete hocikde na internete a trpezlivo som čakala, kým vykysne. Nevedela som sa dočkať vynikajúceho kváskového chleba. Po týždni som ho konečne mohla použiť. Zamiesila som cesto, nechala kysnúť do druhého dňa. Cesto nevykyslo. Z chleba bola tuhá placka. Nasledovali ďalšie pokusy. Povedala som si, že čím starší bude kvások, tým lepšie, ale výsledok stále rovnaký. Začala som experimentovať, že trochu kvásku, trochu kvasníc. Výsledok o málinko lepší. Nevzdala som sa ani po niekoľkých ďalších pokusoch.  Chlieb bol stále hustý a ťažký. Povedala som si  dosť a vrátila som sa k osvedčenému zemiakovému chlebu z čerstvými kvasnicami. Pozrite sa, čo som dnes upiekla. No nedajte si!

Recept na osvedčený zemiakový chlieb

  • 1kg hladkej múky (môže byť výberová, ale aj T-650)
  • 2 vychladnuté zemiaky uvarené v šupke
  • 2 lyžice octu
  • 2 lyžičky soli
  • čerstvá kocka kvasníc
  • cca 7 dl letnej vody

V miske si urobím kvások z vody a kvasníc. Asi po 15 minútach nakysne. Do misy vysypem múku, postrúham zemiaky na jemnom strúhadle, pridám 2 lyžice octu (doteraz neviem, prečo sa tam dáva, ale v chlebe ho necítiť), soľ, nakysnuté kvasnice a postupne vodu. Cesto vymiešam obyčajným ručným mixérom tak, aby v ňom neboli hrudky. Nemalo by byť riedke. Ale správnu konzistenciu zistíte až praxou. Prikryjem kuchynskou fóliou a nechám kysnúť do rána (cesto si zamiesim vždy večer). Ráno ho je toľko, že si robíme srandu „aby sme „neukynuli k smrti,“ ako v tom file Byl raz jeden král.

 

Vyklopím cesto na pomúčenú dosku, s pomúčenými rukami roztlačím na plochu asi 50 cm, prikryjem na 10 minút utierkou. Medzitým zapnem rúru na 230 stupňov a vložím do nej pekáč z jenského skla aj s vrchnákom, aby sa zohrial.  Cesto opäť zamiesim na guľu a prikryjem, kým sa rúra nevyhreje. Vytiahnem horúci pekáč, vložím doň cesto, prikryjem vrchnákom a dám piecť. Po 30 minútach pečenia dám vrchnák dole, rúru stiahnem na 220 stupňov a ešte pol hodinu dopekám. Celkový čas pečenia je 60 minút. Hotový chlieb vyložím na mriežku vychladnúť, ale ešte horúci ho pretriem studenou vodou, aby bola kôrka ešte lepšia. Chlieb je samá diera a vydrží, kým ho nezjete.  Ale ja  ho mám najradšej čerstvý a tak ho po vychladnutí nakrájam a po 3-4 krajce vložím do desiatového vrecka, zaviažem a odložím do mrazničky. Vyberiem ho,keď potrebujem a je ako čerstvý.

Text a foto Libuša Sabová

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články