Dobré rady Najčítanejšie 

Ak chcete žiť dlhšie, prestaňte robiť týchto sedem vecí a sakra, už to neodkladajte!

Je veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste spomalili svoje biologické hodiny a žili dlhšie a je jedno či máte 20, 30, 60,70, alebo aj viac rokov. V skutočnosti nikdy nie je neskoro začať so zdravým životným štýlom. Neodkladajte nový život na pondelok. Začnite hneď teraz!

Výživa

Dajte svojmu telu darček a začnite častejšie jesť zdravé jedlo – teda potraviny s vysokým obsahom bielkovín a vlákniny. Ak nemôžete žiť bez sacharidov, doprajte si ich len raz za týždeň, napríklad v nedeľu potešte svoj žalúdok chutnou pizzou, či koláčom. Prestaňte byť závislý na rýchlom  občerstvení.

Prestaň fajčiť

Ak ste fajčiar, viete aké ťažké je prestať fajčiť. Podľa niektorých výskumov skracuje fajčenie život až o desať rokov. Určite si mnohí z vás hovoria, že poznáte ľudí, ktorí fajčili celý život a dožili sa 90 rokov.  Faktom však zostáva, že krvný tlak a krvný obeh sa krátko  po tom, ako prestanete fajčiť upraví a zníži sa aj  riziko, že dostanete rakovinu. Majte na pamäti, že keď prestanete fajčiť, bude to aj na prospech vašich rodinných príslušníkov, pretože už nebudú vystavení pasívnemu fajčeniu.

Prestaňte sedieť na zadku

Ak máte pocit, že na cvičenie nemáte čas, zvážte to. Odborné štúdie hovoria, že už 15 minút cvičenia miernej intenzity každý deň pomohlo veľa ľuďom predĺžiť život. Platí to aj pre ľudí so zdravotnými problémami, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, alebo ľudia s nadváhou. Ako to zistili, to nevieme, ale s istotou vieme, že vaše telo potrebuje fyzickú aktivitu. Nemusíte chodiť do posilňovne. Stačí, ak si zvyknete každé ráno urobiť desaťminútovú sériu cvičení. Ani len netušíte, aké bude vaše telo a mozog po takomto cvičení celý deň aktívne.

Prestaňte sa uzatvárať do seba

Komunikácia môže byť dobrým posilňovačom dlhovekosti najmä tým, že vám pomôže vyrovnať sa so stresom. Dobré vzťahy vás urobia silnými, zatiaľ čo zlé vzťahy vám spôsobia negatívnu náladu a vystavujete sa tak aj riziku depresie. Vážne! Niekedy je zostať v spojení s ľuďmi zložité, najmä ak ste stratili blízku osobu, alebo žijete ďaleko od rodiny a priateľov. Existujú spôsoby, ako  spoznať nových ľudí s podobnými záujmami buď prostredníctvom sietí,  sú rôzne kluby, telocvične….

Prestaňte si myslieť, že dôležité sú len veľké zmeny

Radikálne zmeny životného štýlu môžu byť inšpirujúce, no pre bežného smrteľníka môžu byť niekedy  aj odstrašujúce  a teda krátkodobé. Ak sa v najbližšom čase rozhodnete jesť zdravšie, alebo začať cvičiť, skúste si stanoviť nízke ciele. Krok za krokom. Veľký cieľ sa delí na malé. Skúste si vybrať len malú zmenu naraz, napríklad vstávať ráno o 10 minút skôr, aby ste si urobili zdravý obed do práce. Malé zmeny síce môžu zostať na prvý pohľad neviditeľné, ale časom prinášajú veľké výhody bez toho, aby spôsobili stres vo vašom rušnom svete. Dôslednosť je dôležitejšia ako krátkodobé veľké gesto.  Okrem toho, keď zbadáte, čo všetko funguje v prospech vášho organizmu,  nabije vás to energiou a bude to úžasná motivácia zmeniť život správnym smerom.

Prestaňte podvádzať nočný spánok

Množstvo spánku, môže ovplyvniť dĺžku vášho života a to nielen preto, že ospalému vodičovi hrozí dopravná nehoda. V epidemiologických štúdiách sa ukázalo, že málo spánku (menej ako päť hodín) vystavuje ľudí väčšiemu riziku úmrtia. Ohrozená je aj kvalita života. Dobrý spánok znamená lepší život!

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články