Najčítanejšie Predstavujeme vám 

Zvolenský lekár MUDr. Jozef Ježík pôsobí ako chirurg neuveriteľných 54 rokov

V tomto prípade to sudičky mali jednoduché. Malému chlapcovi určili, že jeho životným poslaním bude Hippokratova prísaha a nezištná pomoc ľuďom. Už vo svojich štrnástich rokoch chcel byť lekár a odtiaľ bol len krôčik k tomu, aké povolanie bude vykonávať. Chirurg MUDr. Jozef Ježík tento svoj predurčený osud naplnil do bodky a napĺňa ho obdivuhodne aj vo svojich 77 rokoch. Odborník, ktorého meno v regióne pozná takmer každý, pracuje v ,,svojej” Nemocnici AGEL Zvolen neuveriteľných 54 rokov. Pomohol tisíckam chorých, zažil radosť s vyliečenými pacientmi, ale aj sklamanie, ktoré k tejto profesii tiež patrí. Optimizmus, chuť pracovať a učiť mladých chirurgov však MUDr. Ježíka neopustila za celé desiatky rokov jeho praxe.

Lekársku kariéru začal nestor slovenskej chirurgie v roku 1966, keď ukončil štúdium na Lekárskej fakulte v Bratislave a nastúpil na chirurgiu vtedajšieho Okresného ústavu národného zdravia vo Zvolene. Nasledovali dve atestácie z chirurgie, tisíce zmien, pacientov, operácií, každodenný kolobeh.

Dnes už by mohol sledovať prácu svojich nasledovníkov z pohodlia domova, on však naďalej pomáha. Svojou skúsenosťou, odbornosťou, ale aj radou, úsmevom a pochopením. Pokora a ľudský prístup MUDr. Ježíka je čitateľný v každom jeho slove, už osobné stretnutie s ním je zážitkom. Ako sám hovorí, je to možno aj preto, že sám má aj skúsenosť z pohľadu pacienta, čo mu dalo veľmi veľa.  „Pomohlo mi, že som videl svet z nemocničnej postele. Naučil som sa hodnotiť situáciu z postavenia pacienta, ktoré je iné ako človeka, ktorý nikdy netrpel. Inak som začal chápať utrpenie druhých a viac na mňa začali pôsobiť moje nezdary a úspechy,“ zhrnul svoje pocity MUDr. Ježík.  Skromný a jednoduchý vo svojom vnútri, skonštatoval: „Nepotreboval som byť obklopený spoločenskou elitou a predstierať, že som viac ako iní.“ Prácu chirurga považuje za prekérnu drinu, kde nie je priestor na pohodlnosť.

 

Chirurg musí mať podľa neho vôľu a odhodlanie znášať utrpenie. „Utrpenie fyzické z nepohodlia bez možnosti oddychu, kedy sa mu zachce, utrpenie z napätia, strachu, obáv, únavy, nevyspatosti, koncentrácie, odriekania, narušenia biologického rytmu života, pravidelnosti bdenia a spánku,“ dopĺňa svoje rozprávanie doktor Ježík. Uznávaný lekár má aj svojho nasledovateľa. Jeho syn je taktiež chirurg, no v súčasnosti chirurgickú prax nevykonáva. Doktor Ježík pracuje v Nemocnici AGEL Zvolen dlhé desiatky rokov a nikdy ho nezlákali do svojich vôd prominentné kliniky. „Nemal som potrebu pracovať na vychýrenom pracovisku. Ľudia, pacienti všade na svete potrebujú pomoc nech sú kdekoľvek,“ s pokorou v hlase povedal k svojej životnej ceste MUDr. Ježík. A čo je podľa skúseného operatéra úspech? Dá sa na ňom stavať? Posúval ho niekedy dopredu? „Úspech a neúspech ležia tesne vedľa seba a často ich delí iba nepoznaný okamih. Z víťazstiev sa nemožno poučiť a prinášajú len príjemný pocit a zvádzajú k samoľúbosti, nič viac. Úspech pramení zo skromnosti, posadnutosti a disciplíny.“

„Nemocnica AGEL Zvolen a. s. má na chirurgii erudovaný, plne kvalifikovaný personál z radov lekárov. Mnohí mladí kolegovia sa vzdelávali a atestovali vďaka skúseným starším kolegom – chirurgom, medzi ktorých patrí aj pán doktor Ježík. Sme im vďační za to, že odovzdávajú svoje skúsenosti mladej generácii a nechávajú tak za sebou stopu empatie, odbornosti a ľudskosti,“ povedala riaditeľka nemocnice AGEL Zvolen, Ing. Ľudmila Veselá, MBA.

Zdroj foto Nemocnica Agel Zvolen

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články