Aktuálne Zdravie 

Ženy, búši vám srdce? Preteky s časom nevyhráte, so zdravím áno! Radí MUDr. Šimková

Obdobie klimaktéria prináša do života ženy veľa zmien. Táto fyziologická životná etapa prichádza na začiatku pozvoľna, potom zvykne udrieť plnou silou. Najčastejším a veľmi nepríjemným príznakom hormonálnych zmien ženy v tomto období, sú návaly horúčav. Hormóny estrogén a progesterón, ktoré pri tomto „procese“ zohrávajú dôležitú úlohu, však môžu spôsobovať aj ďalšie ťažkosti. Napríklad búšenie srdca.

Klimaktérium trvá aj 10 rokov a má viacero fáz

Klimaktérium alebo ľudovo nazývaný prechod, začína žien individuálne. Najčastejšie prichádza v období od 45. do 55. roku života. Môže nastúpiť aj oveľa skôr alebo naopak, neskôr. Celé obdobie klimaktéria trvá približne 10 rokov a delí sa na štyri fázy: premenopauzu, perimenopauzu, menopauzu a postmenopauzu (obdobie po poslednej menštruácií). Počas tohto polčasu života ženy sa postupne spomaľuje činnosť vaječníkov, pričom sa výrazne znižuje produkcia ženských hormónov – estrogénov a gestagénov.

Všetky fázy klimaktéria sú mnohokrát sprevádzané novými, pre ženu nepoznanými pocitmi. U každej ženy prebieha prechod individuálne, najčastejšie sú návaly horúčav, zmeny nálad, suchosť pošvy a veľmi často sa objavuje aj búšenie srdca, tzv. palpitácia. Nepravidelný srdcový rytmus u žien v klimaktériu je spôsobený zníženou produkciou estrogénu. Tento hlavný ženský hormón má okrem iného vplyv aj na krvný tlak a cholesterol. Jeho nedostatok tiež stojí za zvýšeným odbúravaním vápnika z kostí, osteoporózou, rovnako za ukladaním tukových látok a vápnika do stien ciev, čo môže spôsobovať ich stuhnutie (aterosklerózu) a to môže viesť až k srdcovému infarktu.

Čo robiť, aby ste mali búšenie srdca pod kontrolou?

Viaceré štúdie poukazujú na spojenie medzi zdravým srdcom a menštruáciou. Ženy, ktoré majú pravidelný menštruačný cyklus, sú menej vystavené srdcovým ochoreniam ako ženy, ktoré majú menštruáciu občas alebo vôbec. „Búšenie srdca ako jeden z typických symptómov klimaktéria, trápi nejednu ženu. Príde nečakane, môže trvať  3 – 5 minút, niekedy aj dlhšie. Väčšinou nejde o nič závažné, žena je však právom vystrašená, keďže sa doposiaľ s týmto nestretla. Obava a úzkosť z neznámeho, môžu prispieť k zhoršeniu príznakov.“ hovorí MUDr. Adriana Šimková, PhD, všeobecná lekárka a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo.

Čo by mala žena urobiť, aby mala búšenie srdca pod kontrolou ak má zároveň podozrenie, že prichádza koniec obdobia plodnosti? „Vyhľadajte gynekológa, ktorý rozhodne o ďalšej liečbe „šitej na mieru“ pre vás. Môže zvoliť napríklad substitúciu hormónmi, ktoré nahrádzajú, respektíve vyrovnávajú hladinu ženských pohlavných hormónov. Ak môžete užívať hormóny, je to najideálnejšia voľba. Vyžaduje sa však disciplína pacientky – musí absolvovať pravidelné preventívne prehliadky, vrátane mamografie.“ hovorí MUDr. Adriana Šimková. Podľa jej slov príznaky pri liečbe ustupujú (a to nielen búšenie srdca) do približne 2 – 3 mesiacov. Navyše je žena chránená aj pred srdcovo – cievnymi komplikáciami, ako je napríklad srdcový infarkt či cievna mozgová príhoda. „Na interných oddeleniach alebo na jednotkách intenzívnej starostlivosti, pribúdajú ženy vo vyššom veku. Mladšie ročníky tam takmer nenájdete.“

Nestresujte, úľava existuje

Búšenie srdca v období tzv. prechodu rozhodne nepodceňujte. Ak neviete, čo ho môže spôsobovať, vyhľadajte svojho všeobecného lekára. Ten vie vo svojej ambulancií odhaliť príčinu vašich ťažkostí, resp. ochorenia, ktoré môže vaše príznaky zhoršovať. „V niektorých prípadoch vám nastaví liečbu alebo vás pošle na iné odborné vyšetrenia. Ak ste riziková pacientka, lekár vám nastaví pravidelné kontroly, a to najmä vtedy, ak vám indikuje lieky napríklad na spomalenie pulzu.“ hovorí MUDr. Adriana Šimková.

Pri búšení srdca si môžete pomôcť napríklad užitím magnézia. „Niektoré ženy siahajú aj po užití benzodiazepínov. Tu chcem upozorniť na možnosť vývoja syndrómu závislosti a preto, ak pociťujete úzkosť, je vhodné sa poradiť s psychiatrom o vhodnom liečive, ktoré by vám uľavilo a zastabilizovalo vaše výkyvy. No a potom sú tu voľnopredajné tzv. fytoestrogény z radu prírodných produktov, po ktorých siaha veľa žien v období tzv. polčasu. „Možnosť alternatívnej liečby tu je, neexistujú však relevantné štúdie o jednoznačnej bezpečnosti a účinnosti. Preto pred ich užitím odporúčam poradiť sa s lekárom.“ dodáva MUDr. Adriana Šimková.

 

Čo teda urobiť, keď sa vaše telo mení a dáva vám to najavo rôznymi spôsobmi? V každom prípade je potrebné navštíviť svojho všeobecného lekára, ktorý vás už bude inštruovať ďalej. Keďže estrogén chráni aj srdce a to vaše je teraz viac zraniteľné, merajte si pravidelne tlak s dôrazom na pulz, ktorý môže byť v tomto období zrýchlený. Riziko srdcovo – cievnych ochorení sa vás teraz týka viac, ako kedykoľvek predtým. Všetko sa však dá ustáť a vy môžete ďalej žiť plnohodnotný život bez obmedzení. Hýbte sa, jedzte zdravú stravu, a nezabúdajte na psychickú potravu a radosti vo forme radostí, ktoré život prináša.

Každý kvalitný, ideálne kalibrovaný tlakomer meria súbežne s krvným tlakom aj tepovú frekvenciu. Tá by pri pokojovom režime nemala presiahnuť 60 úderov za minútu. Krátkodobé zvýšenie nemusí ešte indikovať zdravotné problémy. Pri dlhodobejšom zvýšenom tepe by ste mali spozornieť a poradiť sa so svojim lekárom. A tak, ako si zapisujete alebo vám prístroj ukladá hodnoty vášho krvného tlaku, venujte pozornosť aj svojmu tepu.

Vedeli ste, že:

  • Správny tep je ukazovateľom funkcie a výkonnosti cievneho systému.
  • Správna frekvencia sa mení podľa záťaže, pri pokojovom režime by nemala presiahnuť 60 úderov za minútu.
  • Vyššia srdcová frekvencia vzniká vtedy, keď telo potrebuje viac kyslíka. Kratšie intervaly sťahov pomáhajú srdcovému svalu.
  • Dlhodobo zvýšený pulz – 90 až 100 úderov za minútu – sa nazýva tachykargia a môže viesť k srdcovému zlyhávaniu.
  • Dlhodobo zvýšený pulz sa neobjavuje len u žien v menopauze, môže súvisieť aj s cukrovkou, poruchami štítnej žľazy, stresom, obezitou a tiež kofeínom.
  • Nepravidelný, rýchly tep, môže byť tiež príznakom fibrilácie predsiení.
  • Ženy majú vo všeobecnosti vyšší pulz ako muži.
  • Šport chráni vaše srdce. Srdcový tep sa pri športovej aktivite síce krátkodobo zdvihne, aby sa telo dostatočne okysličilo, avšak z dlhodobého hľadiska je trénovanejšie.

Odborná spolupráca: MUDr. Adriana Šimková, všeobecná lekárka a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo.

Pripravila: Andrea Hinková-Tarová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články