Aktuálne Zdravie 

Zápal pľúc postihuje ľudí bez ohľadu na vek. Aká je prevencia?

Pneumónia – laicky povedané  zápal pľúc,  je zápalové ochorenie pľúcneho tkaniva. Môže  byť spôsobená  baktériami, vírusmi, hubami alebo inými mikroorganizmami. Pneumónia môže byť  rôzneho  rozsahu a tiež stupeň závažnosti  môže byť rôzny.  Niekedy  sú prítomné len mierne príznaky, inokedy  sa vyskytnú  aj  vážne komplikácie. Závažnejší priebeh má pneumónia väčšinou u pacientov s oslabeným imunitným systémom a u polymorbídnych  pacientov.   

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je toto ochorenie hlavnou príčinou úmrtí a ochorení po celom svete. Pneumónia postihuje ľudí všetkých vekových skupín, od novorodencov až po seniorov. Presné percento nie je možné určiť, keďže je to veľmi rozšírené ochorenie a ovplyvňuje ho veľa rôznych faktorov.  Do ambulancie pneumológie a ftizeológie príde skoro 30% pacientov práve s podozrením na pneumóniu.

Pneumónia sa často vyskytuje ako komplikácia prechladnutia  alebo chrípky, kedy vírus alebo baktéria prenikne do pľúc a spôsobí zápal. Infekcia sa šíri do pľúcnych alveolov (malé vzduchové mechúriky v pľúcach), kde spôsobuje ich zaplavenie tekutinou alebo hnisom. Tento proces môže obmedziť schopnosť pľúc výmeny kyslíka a oxidu uhličitého, čo vedie k symptómom pneumónie.

„Medzi najčastejšie príznaky tohto ochorenia patrí horúčka a zimnica, kašeľ – často so sekrétmi, dýchavica a zrýchlené dýchanie, bolesť na hrudníku, ktorá sa zhoršuje pri hlbokom nádychu alebo kašli, únava  a slabosť, u starších ľudí závraty alebo zmätenosť.“ vysvetľuje MUDr. Anna Forgáčová

z ambulanciea pneumológie a ftizeológie Nemocnice AGEL Levice. 

Liečba pneumónie závisí od príčiny, teda od pôvodcu  infekcie. Pri bakteriálnych pneumóniách sa aplikujú antibiotiká, pri vírusových antivirotiká, s ktorými sme  sa  stretávali hlavne u covidovej pneumónie, ktorá bola spôsobená vírusom.   Okrem liekov je tiež dôležité poskytnúť podporu dýchacím cestám a udržať dostatočnú hydratáciu. V prípade vážnej pneumónie alebo prítomnosti komplikácií môže byť potrebná hospitalizácia a podporná liečba.

Tak ako pri väčšine ochorení,  aj pri pneumónií existuje prevencia. Prevencia  zahŕňa dodržiavanie základných hygienických opatrení (hlavne  umývanie  a dezinfekciu rúk , dezinfekciu  povrchov),

očkovanie proti niektorým pôvodcom pneumónie (napr. proti pneumokokom, vírusu chrípky, vírusu covid-19). Dôležité je aj vyhýbanie sa kontaktu s chorými osobami, prípadne sa treba chrániť  ochrannými  prostriedkami  (rúško, respirátor )  hlavne v sezóne infektov dýchacích ciest (jeseň, zima).

Samozrejmosťou by mal  byť zdravý životný štýl – čerstvý vzduch a dostatok pohybu, zdravá vyvážená strava. V neposlednom  rade je dôležité myslieť aj na svoje  okolie. Keď má človek príznaky  infekčného ochorenia  dýchacích  ciest, sám si nasadí  respirátor, aby  tak chránil  ostatných pred nákazou, ktorá aj keď môže mať u konkrétneho človeka  ľahký priebeh,  u polymorbídneho seniora môže spôsobiť  životohrozujúcu pneumóniu.

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková

Hovorkyňa  AGEL SK

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články