Dobré rady Najčítanejšie 

Volám sa Iveta, mám 55 rokov a tu sú moje životné skúsenosti

Životné skúsenosti získavame rôzne. Zistila som, že čím som staršia, tým viac som ochotná riskovať. Mala som to urobiť skôr. Keď som bola mladšia, myslela som si, že v 55 rokoch budem bohatá. Keby som vedela, že nie, ušetrila by som si oveľa viac peňazí. Keby som mohla vrátiť roky späť, určite by som si vždy potrpela na pekný účes a kvalitné topánky. Mala som si sama seba vážiť a potom by si ma viac vážilo aj okolie.

Neobanovala som síce nič, čo som v živote urobila,  len to, čo som neurobila. Určite som  mala venovať väčšiu pozornosť zdraviu. Napríklad som bola niekoľkokrát u lekára s tráviacimi problémami, ale nič mi nezistili a už som viac k lekárovi nešla. Mala som sa viac sledovať a bola by som zistila sama, že som alergická na glutén. Táto neznášanlivosť sa pravdepodobne vyvinula už v detstve. Odkedy som zo stravy vylúčila pšenicu, jačmeň a raž, môj zdravotný stav sa výrazne zlepšil.

Mala som v živote určité obdobie, kedy som sa ani napriek rôznym úspechom necítila dobre. Teraz som si uvedomila, že ak chcem byť  v živote spokojná, musím demonštrovať len svoje lepšie stránky. Neodporúčam vám, aby ste sa tešili len z veľkých úspechov. Oslavovať by ste mali každý úspech, veľký i malý.

Mať krásne upravené vlasy je mimoriadne dôležité. Vlasy si ľudia veľmi všímajú. Našla som si dobrú kaderníčku, ktorá už pozná moje vlasy a čo sa mi predtým zdalo nemožné, stalo sa skutočnosťou. Mám výborný strih, farbu a bez pekného účesu ani nevyjdem z domu.

Majte veľké sny! Pred desiatimi rokmi by ma doslova vyľakalo čo i len pomyslenie, že by som mohla byť úspešnou a profesionálnou autorkou. Nevedela som si predstaviť, že by som do niečoho investovala veľa času  a bol by to prepadák. Dnes by som si veľmi  želala, aby som toto riziko  vzala na seba pred desiatimi rokmi. Namiesto toho som trpela v zamestnaní, ktoré som mala síce isté, ale práca ma nebavila. Mala som odísť a pustiť sa do budovania mojej literárnej kariéry. Je veľmi dôležité, aby vás niekto „hodil do vody,“ by ste sa naučili plávať.

Celé roky som všetky dovolenky trávila prácou, na ktorú som počas roka nemala čas. Svoju prvú skutočnú dovolenku som prežila len nedávno. Bola plná zábavy a oddychu. Žiadne pracovné záväzky, zoznamy úloh. Inak už dovolenky tráviť nebudem. A viete koľko ľudí si dovolenku ani nevyčerpá?

S najväčšou pravdepodobnosťou  nebudete bohatí! Poraďte sa s odborníkom na financie, ako dobre investovať svoje peniaze. Keby som si pred 10 rokmi každý mesiac odložila 100 eur, za desať rokov by som na účte mala 12 000 eur. Našťastie nikdy nie je neskoro! Začnite  šetriť!

Na vysokej škole som veľa času trávila štúdiom predmetov týkajúcich sa môjho odboru. Lepšie by som urobila, keby som viac študovala históriu, biológiu, dejiny umenia, ktoré by môj život obohatili, aj na úkor toho, že by som nemala samé jednotky.

Teraz sa púšťam do vecí, ktorú sú už pre mňa naozaj ťažké. Napríklad sa učím hrať na klavír. Vôbec mi to nejde, ale mám z toho radosť. Je ťažké venovať sa niečomu, na čo nemáte talent, ale určite aj to má svoje výhody.

Celý život som na sebe šetrila. Napríklad nosila som len tie najlacnejšie topánky. Boli nekvalitné a dlho nevydržali. Navyše ani neboli pekné. Toto už dnes nepodceňujem. Zaslúžim si kvalitné topánky, v ktorých sa dobre cítim a vyzerám v nich skvelo.

Starať sa o niekoho, to nie je moja silná stránka. Nebola by zo mňa dobrá zdravotná sestra. Ale rozhodla som sa postarať o moju nevlastnú matku, keď zomierala na rakovinu. Bolo to jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote. Uvedomila som si, že mám schopnosť robiť také veci, o ktorých som ani netušila.

Hovorte častejšie áno ako nie! Som introvert a tak som často odmietala rôzne pozvánky do spoločnosti. Radšej som sedela doma v kresle. Potom som niekedy aj ľutovala odmietnutie, ale tomu je už koniec. Dnes je už moja odpoveď na pozvánky len áno! Zažila som vďaka tomu neskutočné dobrodružstvo napríklad na divokej vode!

Vaša Iveta

spracované podľa businessinsider.com

Ilustračná foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články