Aktuálne Dobré rady 

Už nám katastrofálne chýba normálna, medziľudská komunikácia!

Osamelosť je veľký problém súčasného moderného života. Internet ponúka veľa možností, ako ju zmierniť. Komunikácia s príbuznými cez mobil, práca z domu, služby môžeme platiť online, podobne aj dodávky potravín, či iných dôležitých vecí pre život riešime online. Napriek tomu normálna, medziľudská komunikácia katastrofálne chýba. Je to problém aj za normálnych okolností! Nevyhnutnosť sedieť doma tento problém ešte prehĺbila. Nemecký psychológ Volf Kurz hovorí, že karanténa, podobne ako každé iné obmedzenie slobody, je diskonfortné. Ak takáto situácia trvá dlho, počet depresívnych ľudí pribúda. Jediným východiskom je považovať karanténu nie za trest, ale ako možnosť zamyslieť sa nad sebou. Áno, je to jedinečná príležitosť  prehodnotiť svoje priority, uvedomiť si, čo je dôležité a čo nie. Možno práve teraz pochopíte, že práca vás nenapĺňa, že vás vlastne vôbec nebaví. Ako prežiť toto zložité obdobie? Nemecký psychológ Volf Kurz  odporúča:

Užívajte si každý okamih života

Keď sa v bežnom živote snažíme skvalitňovať svoj život, navštevujeme obľúbené koncerty, ideme na dovolenky, výlety… Teraz je čas naučiť sa spríjemniť si život inak. Skúsme aj z tejto situácie vyťažiť maximum. Niekto využije čas na to, aby si pozrel všetky filmy, ktoré v normálnom živote nestíhal, iný je rád, že môže spať, koľko chce, ďalší sa vyžíva v tom, že si konečne urobí poriadok vo svojich veciach…

Do budúcnosti sa treba pozerať s nádejou

Naplánujte si, čo budete robiť, keď sa karanténa skončí. Čo všetko chcete vidieť, koho určite musíte navštíviť. Tak to mali aj ľudia, ktorí museli žiť vo vojnových časoch. Snívali o neskoršom živote. Práve to im dodávalo silu prekonať všetky problémy.

Plánujte si každý deň

Ak si neviete čas naplánovať a celý deň strávite na sociálnych sieťach, neobohatí vás to. Váš emocionálny stav sa len a len zhorší. Je dôležité, aby ste si na každý deň vopred naplánovali zmysluplnú činnosť. V žiadnom prípade nezabudnite na relaxáciu.

Športujte

To je univerzálna rada, ale v čase karantény oveľa naliehavejšia. Už dávno ste sa chceli venovať joge? Teraz je ten pravý čas! Dokonca aj obyčajná ranná gymnastika vám pomôže udržať si dobrú kondíciu. Okrem toho zlepší vašu náladu, lebo keď musíte myslieť na cvičenie, zabudnete na starosti.

Skrášlite si vaše bývanie

Nielen, že máte čas na, to aby ste urobili naozaj  poriadok, ako sa hovorí od gruntu, ale môžete pošpekulovať, ako lepšie nábytok usporiadať, nalepiť novú tapetu, opraviť to, na čo ste celý rok nemali čas…

Hovorte so svojimi blízkymi

Nemali by ste skrývať v sebe úzkosť. Určite svoje pocity zdieľajte so svojimi blízkymi. Aj keď zatiaľ nevidíme budúcnosť optimisticky, nemali by sme hovoriť o problémoch, ale o perspektívach. Veď aj na takúto komunikáciu nám má slúžiť internet.

Život si môžete naplno užívať aj doma. Nestrácajte zbytočne čas!

Ilustračná foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články